6 neden

Çinçillanızı seviyor musunuz, ancak her gün onun arkasını temizlemek zorunda kalmaktan bıktınız mı? Temiz değil (veya artık) ve nedenini anlamıyor musunuz? Panik yapmayın, size her şeyi açıklayacağız!

1. Bölgesini işaretler

Bir erkek çinçilla cinsel olgunluğa ulaştığında, 7 ile 9 ay arası, kafesinin ve evin herhangi bir yerinde idrar yapmaya başlayabilir. Bu davranışın nedenleri? bölgeni işaretle ama aynı zamanda üremek için dişileri de çeker.

Bu davranış çok can sıkıcı hale gelirse, bunun mümkün olduğunu unutmayın. onu hadım etmek.

2. Stresli

Bir taşınma, aileye yeni bir hayvan gelmesi ya da sadece kafesinin yerinin değişmesi nedeniyle olsun, çinçilla kolayca strese giren bir hayvandır. Ve kim stres diyor ki, küçük çiş kazaları diyor!

Yavaş yavaş yeni ortamına alışmasına izin verin ve her şey yakında normale dönmelidir.

3. O hasta

Şinşillalar da sözleşme yapabilir idrar yolu enfeksiyonları. Çinçillanızın idrarındaki en ufak renk değişikliğinde veterinere gidin!

çinçilla
Kredi: iStock

4. Çöpü kirli

Diğer tüm hayvanlar gibi çinçilla da kirli bir ortamda kendini rahatlatmaktan nefret eder. Uzun süredir değişmediği için çöp kutusu çiş ve pisliklerle doluysa, bu nedenle başka bir yere idrar yapmayı tercih etmesi normaldir..

Bir hatırlatma olarak, bir çinçilla çöpü şunlardan oluşmalıdır: kokusuz odun yongaları et haftada en az iki kez değiştiaynen bir kedininki gibi.

5. Çöp kutusu iyi yerleştirilmemiş

Çinçillanız kafeste her zaman aynı yere kaka yapıyorsa ve çöp kutusunda değilse, onun çöp kutusunun yeri hangi ona uymuyor. Değiştirin ve herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın!

6. O bir çinçilla, kedi değil

Evet, çinçillalar kemirgendir ve her zaman çok temiz hayvanlar değildir. Sindirim sistemlerini suçla. Gerçekten de, sindirim sistemleri her zaman çalışır, bu yüzden yardım edemezler ama küçük pislikler nereye giderlerse gitsinler.

Ve bu iyi, çünkü çok kaka yapan bir çinçilla, sağlık işareti ! Tüy yumağınız birkaç saatliğine bile dışkılamayı durdurursa, bu bir veteriner acil durumudur.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Çinçilla yemekleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Çinçilla hakkında 15 yanlış anlama

Kemirgenler: En yaygın hastalıklar

Tavşanınız için 7 temel aksesuar

Onu mutlu etmek için 6 değerli ipucu