Akvaryum balıklarım neden aşağı yukarı yüzüyor?

Son zamanlarda, balıklarınız aşağı yukarı hareket etme eğiliminde. akvaryumunun camı boyunca? Bu iyiye işaret değil ve nedenini açıklıyoruz!

Bu davranışın kaynağında en sık stres

Balığınız yalnızca tankının duvarı boyunca yukarı ve aşağı yüzüyorsa, çoğu zaman bir köşede durmak, lütfen bunun normal bir davranış olmadığını unutmayın. Daha yaygın olarak adlandırılan bu tutum, cam sörfü“, aslında çok sık bir stresin ifadesi balıkta.

Bununla birlikte, balık gençse, onun için de bir yol olabilir. onun yansıması ile oynamak. Ayrıca, akvaryuma yaklaştığınızı gören balığınız şunu düşünebilir: onu besleyeceksin. Bu durumda, sabırsızlıkla ayaklarını yere vurur ve görünürde yiyecek olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak yüzeye çıkar.

Aşağıdaki video cam sörfünün mükemmel bir örneğidir:

Cam duvarda yorulmadan yukarı ve aşağı hareket etme davranışı, genellikle henüz yeni çıkmış balıklarda gözlenir. yeni bir akvaryuma tanıtıldı veya sırasında su değişimi. Yine de, bir süre sonra durmalıortalama olarak bir hafta, hayvanın yeni yuvasına alışma süresi.

Bu davranış durmazsa veya balığınız ayrıca aşağıdaki gibi olağandışı belirtiler gösteriyorsa: iştah kaybıkesinlikle çünkü o onun ortamında kendini iyi hissetmiyor. O zaman onun yaşam koşullarını iyileştirdiğinizden emin olmak size kalmış.

Bir balık nasıl mutlu edilir?

Bir balığı bulunduğu ortamda mutlu etmek için yapılması gereken birkaç şey vardır:

  • Ona ver eğlenmek için ne (bitkiler, kayalar vb.).
  • onu fazla beslemeyin ne de onu beslemeyin.
  • bir akvaryum yeterliliği.
  • Suyu temiz tutun ve sağlıklı.
  • Aşırı kalabalıktan kaçının çoğu bir balığı asla yalnız bırakma akvaryumunda (agresif türler hariç).
  • Balıkların iyi geçindiğinden emin olun.

Özellikle balık söz konusu olduğunda, bir hayvanın davranışını doğru bir şekilde yorumlamak kolay değildir. Hasta olup olmadığını bilmek bu nedenle oldukça karmaşık bir iştir. Ancak, var balığınızın kendini iyi hissetmediğini gösteren belirgin işaretler.

Her iki durumda da, tankın içinde bir aşağı bir yukarı sallanıyor olması, onun hayatta ve iyi olduğu anlamına gelir. Çünkü sudaki arkadaşınız kendisini elementinde hareketsiz buluyorsa, muhtemelen artık bizimle olmadığı içindir… Ya da belki değil! Gittiğini düşünmeden önce, bu olabilir balığın donuyor farklı nedenlerle.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bu yüzden asla bir akvaryuma Japon balığı koymamalısınız.

Balıklarınız yüzünüzü tanıyabilir!

Balıklar su içer mi?

Evlerimizin odununu yiyen 5 küçük hayvan

Köpeğinizi yürüyüşü sırasında eğlendirmek için 5 basit fikir