Ateşböcekleri ve ateşböcekleri neden geceleri parlar?

Yaz aylarında, kırsal kesimde veya bahçenizde canlı görünen küçük yeşil veya sarı ışıklar görmek nadir değildir. İlk içgüdümüz, uzaylıların nihayet inip inmediğini veya bir komşumuzun bize lazerle şaka yapıp yapmadığını sormaktır. Ancak yaklaştığınızda, bunun bir ateş böceği ya da bir parıltı solucanı olduğunu hemen anlıyorsunuz. Bu böcekler neden bu kadar ışık yayar? Bu görünürlük onları yırtıcıları için fazla savunmasız kılmıyor mu?

üremek için parlamak

Bu biyolüminesans ilkesi (Avatar filmi, onu kurgusal Pandora gezegeninde yaşayan birçok yaratığı göstermek için kullanır, böylece bu sinematografik fauna ve floraya rüya gibi, neredeyse büyülü ve her şeyden önce muhteşem bir boyut verir), genellikle deniz türlerinde gözlenir ve bu küçük canavarların yaşamalarına izin verir. karanlıkta parla. Ve sanılanın aksine, bu inanılmaz yetenek ateşböceklerinin ve ateşböceklerinin türlerinin hayatta kalmasını sağlamalarına izin verir. Etkisinde, sadece dişiler ışık yayarBu, erkeklerin çiftleşmek için diğer tüm böcekler arasında onları bulmasını sağlar. Üstelik, her ateş böceği türü farklı bir yanıp söner Böylece erkekler kendi türlerinin dişilerini tanıyabilir.

Bu nedenledir ki bu hayvanlar kasabada buluşmuyorikincisi tarafından yayılan tüm ışıklar, erkeklerin dişilerini bulmasına izin vermez.

kızdırma solucanı
Kredi: Clément Eustache/Wikimedia Commons

Ateşböcekleri ve ateşböcekleri aynı aileye aittir

Alınan bir fikri hemen reddedelim: ışıma solucanı solucan değil ! aslında bir böcek ateşböceklerine benzeyen ve tam adı lâmpir. Ancak dişi, erkeğin aksine, bir larvaya benziyor, bu nedenle “solucan” adı.

Ateş böceği ve kızdırma solucanı, hem ateş böceği ailesine aittir. Lampyridae. Çoğunlukla geceleri görünürler, gündüzleri yaprak veya taş yığınlarının altına sığınırlar.

Yemek söz konusu olduğunda, ateşböcekleri ve ateşböcekleri çok az beslemek yetişkinlikte. Gerçekten de, daha larvayken oluşturmuş oldukları birçok rezerv sayesinde varlıklarını sürdürürler. Özellikle ateş böceği larvaları ürkütücü olduğu için yırtıcı saldırdıklarından beri salyangozlarile Salyangozlar hatta küçük dizeler. Onları öldürmek için onlara güçlü bir ilaç enjekte ederler. zehir onları felç eden.

kızdırma solucanı
Kredi: Jasja Dekker/Wikipedia

Şimdi, kırsal kesimde ilkbahar ve yaz akşamlarında, o küçük yeşil ışıkları bir daha asla aynı şekilde çimlere saçılmayacaksınız.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Sivrisinekler: Ne için kullanılabilirler?

Fransa’daki en tehlikeli böceklerin ilk 5’i

Neden bir kelebeğin kanatlarına dokunmayasın?

Dünyanın en küçük 5 kedi cinsi

benimsemek için acil eylem