Bir atın yaşam beklentisi nedir?

Her şey atın yaşam kalitesine ve beslenmesine bağlı olsa da, çekme atlarının, İber ve Arap atlarının yanı sıra midilli gibi küçük atların spor atlardan (Safkanlar, paçalar) veya uzun boylulardan daha uzun yaşadığı kabul edilir.

30 yıl ya da hiçbir şey

Manchester, İngiltere’den bir beygir tarafından tutulan uzun ömür rekoru, 62 an. Bununla birlikte, bu kanonik yaşa ulaşmak bir at için nadirdir. normalde atlar ortalama 30 yıl yaşar.

Midillilere gelince, kolayca ulaşabilirler. 40 an. Rekor şu anda ölen bir midilli tarafından tutuluyor. 54 an hepsi aynı! ilgili vahşi atlar (hala bir kısmı kaldığında, çünkü artık hiçbiri yok), nadiren 15 ya da 20 yıldan fazla yaşadılar. Gerçekten de, doğada yaşam çok daha zordur: Sadece hastalıklarla değil, aynı zamanda yırtıcı hayvanlarla ve hatta yiyecek kıtlığıyla da uğraşmak zorundasınız.

Ayrıca eğlenmek istiyorsanız atınızın yaşını insan yılı olarak hesaplayınbasitçe yaşını 3 ile çarp. Böylece, 15 yaşındaki bir at, 45 yaşında bir insan yaşı olacaktır.

cheval
Kredi: 27707/Pixabay

Atlarda yaşlanma belirtileri

Bir at genellikle yaşından itibaren “yaşlanır”. 16 an. bu ezikler bir atın yaşının inanılmaz bir göstergesidir. daha çok onlar yıpranmış, at ne kadar yaşlıysa. Ancak at, bir erkek gibi, başının belirli bölümlerinde “beyaz saç” göründüğünü de görebilir. Bu ağartma özellikle kaş seviyesinde daha çok görülmektedir. Üstelik, sırtı kemerli olabilir ve sertlik hareket ettiğinde ortaya çıkabilir, bir osteoartrit belirtisi.

Bir at yaşlandıkça, aynı zamanda daha fazla olur mevsimsel değişikliklere duyarlı. Eskisinden daha fazla uyuyor, sindirim sorunları yaşıyor, genellikle kilo veriyor ve yaşam hızının yavaşladığını görüyor. Bazen davranışını bile değiştirebilir ve tamamen kayıtsız etrafındaki her şeye (insanlar, atlar, vb.).

Bununla birlikte, bir atın yaşlılıktan ölmesi nadirdir. Gerçekten de, atlardaki ilk ölüm nedeni hala kolik. Ardından kırıklar, üreme sistemi bozuklukları, kalp durması, solunum rahatsızlıkları ve kanserler gelir.

Atın ortalama uzun ömürlülüğü, özellikle emin ellerdeyse, hayattan en iyi şekilde yararlanmasına izin verir.

Atlara tamamen hayran mısınız? Bu nedenle, Appaloosa’yı ve onun eşsiz kürkünü, hatta aslen Güney Afrika’dan gelen ve ne yazık ki soyu tükenmiş yarı zebra yarı atlı görünümüne sahip bataklığı keşfetmekten çekinmeyin.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bir kedinin yaşam beklentisi nedir?

Bir tavşanın yaşam beklentisi nedir?

Atlar neden kusamaz?

katliam ne zaman duracak?

Elektronik ve manyetik kedi kanatları: hayvan izinsiz girişlerinin sonu