Bir keneyi çıkarmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Kafa hala aşağıda mı? İşte yapmanız gerekenler!

Özellikle insanlarda korkulan keneler, köpek ve kediler başta olmak üzere hayvanların sağlığı üzerinde de ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Ve haklı olarak, ölümcül bile olabilen ciddi bir hastalık olan Lyme hastalığının bulaşmasının kaynağındadırlar. Bu nedenle kene ısırması durumunda enfeksiyondan kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede yani 24 saat içinde çıkarılması önerilir. Tek küçük sorun: Kenenin gövdesini çıkarmak… ama kafasını bırakmak! Bu durumda, yapmanız gerekenler.

Dezenfekte edin VE bir doktora/veteriner hekime danışın

İçiniz rahat olsun, kenenin gövdesini cildinizden veya köpeğinizin veya kedinizin derisinden çıkardıktan sonra, onu öldürdüğünüz anlamına gelir. Böylece, size veya tüy yumağınıza Lyme hastalığı bulaştırma riski daha düşüktür.

Ancak kenenin ağız kısımlarını terk etmek, enfeksiyon etkilenen bölgede. Bunu önlemek için mutlaka bölgeyi antiseptik ile dezenfekte edin (Betadine tipi).

Ardından kenenin kalan kısmını çıkarmak için bir doktora veya veterinere gidin. Gerçekten de, onu cildinizin veya hayvanınızın derisinin altında asılı bırakmak, apse. Ancak, söylendiği gibi, önlemek tedavi etmekten daha iyidir.

Kenenin başını çıkarmamaya karar verirseniz, önümüzdeki birkaç gün boyunca cildinize veya evcil hayvanınızın cildine dikkat edin. Etkilenen bölge kırmızı, şiş veya ağrılı hale gelirse, doktora veya veterinere gitmek artık bir seçenek değildir.

Yapılmayacak şeyler

Bir kene veya kene kafasının tamamını çıkarmak söz konusu olduğunda, köpek ve kedi sahiplerinin (ve diğerlerinin) kötü reflekslere sahip olmaları nadir görülen bir durum değildir.

kene
Kredi: VitalisG / iStock

Her şeyden önce, her zaman bir kene kancası kullanın bir kene kaldırmak için. Gerçekten de, cımbızdan farklı olarak, kene kancası keneyi “sökmenize” izin verir. Bu nedenle kafayı orada bırakma riski daha azdır. Ek olarak, kene gövdesini cımbızla ince ayar yapmak ve ezmek, bulaşma riskini hızlandırmak Lyme hastalığından sorumlu bakteriler ve enfeksiyon riski.

Aynı şekilde, kenenin başı sıkışırsa, kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Aksine, durumu ağırlaştırabilir. Ayrıca ateş, oje, vazelin, alkol veya oje çıkarıcı kullanmayın. kaldırmak için. Gerçekten de, cildinizi veya hayvanınızın derisini daha da tahriş etmiş olursunuz.

Enfeksiyon durumunda gözlemlenmesi gereken belirtiler

Köpeğiniz veya kediniz bir kene tarafından ısırıldıysa ve ısırığın ardından günler, haftalar ve hatta aylar içinde aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını sergiliyorsa, onları bir veterinere götürün:

 • iştah kaybı
 • ateş
 • letarji
 • kusma
 • topallık
 • sert veya ağrılı eklemler

Siz veya bir yakınınız bir kene tarafından ısırıldıysa, dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:

 • tükenmişlik
 • grip sendromu
 • ısırılan bölgede dairesel tipte kızarıklık varlığı
 • migren
 • eklem ağrısı
 • konsantre olma zorluğu, hatta hafıza kaybı
 • baş dönmesi…
baş ağrısı
Kredi: seb_ra/iStock

Hangisinden bahsetmişken, kene nedir?

KeneIxodida takımından ölçülen bir dış parazittir. 3 ila 6 mm uzunluğunda. Bu onu akarların en büyüğü yapar. Örümcekgiller familyasından gelen bu tür memelilerin, sürüngenlerin ve kuşların kanıyla beslenir. İkincisi, ünlüler de dahil olmak üzere birkaç ciddi patolojiyi iletebilir. Lyme hastalığı. Buna ek olarak, en sık görülen dişidir, çünkü kurbanlarının hayati sıvısıyla doyduğunda, ağırlığı bir kerede en fazla 624 yumurta ile çarpılır.

İnsanlara veya hayvanlara nasıl ulaşırlar?

Keneler canlı düşük bitki örtüsü. Onları asla ormanın ortasındaki ağaçların tepesinde bulamazsınız ve bu nedenle üzerinize “yağmur” yağmaz. Öte yandan, bu küçük hayvanlar doğası gereği çok sabırlı. Muhakkak onlara tutunmak için yanından geçen bir konağa ulaşacaklardır. Ve ne kadar fazla saça sahip olursa, tutuş o kadar iyi kalır! Bu nedenle, doğada her yürüyüşten sonra yapılması tavsiye edilir.kıyafetlerinizi iyice inceleyinçünkü bir kene kendisini liflere bağlamış ve cildinize çok yönlü güzel bir erişim bekliyor olabilir.

Evcil hayvanınız da kapsamlı bir muayeneyi hak ediyor bir yürüyüşten sonra. Her yere, özellikle kulakların arkasına ve içine bakmayı unutmayın. Bunlar, gözden uzak olan keneler için popüler yerlerdir.

köpek kene kulağı
Kredi: andriano_cz/iStock

Buna karşı nasıl korunabiliriz?

Kenelerle savaşmanın en iyi yolu onlara izin vermemektir. beslemek için fırsat yok. Bunu yapmak için, yerine koymanız gereken birkaç ipucu:

 • Uzun giysiler giyin : bu, parazitin erişebileceği cildinizin yüzeyini sınırlar. Köpekler için de uygun giysiler bulabilirsiniz, ancak yine de kafaları ve patileri açıkta kalacaktır.
 • Sirke spreyi kullanın : gerçekleştirmesi kolay ve keneleri kovmada etkili
 • Narenciye kullanın : bu küçük hayvanlar, bu meyvelerin saldığı asit kokusundan nefret eder.
 • Sprey uçucu yağlar : Bazı yağlar, yakınınıza girmeye cesaret eden keneleri püskürtmeye de yardımcı olur.
 • havlu getir : Çimlerde piknik yaparken bu geniş kumaş şeritlerini unutmayın. Bu, yerde oturmanızı ve parazitlerin yaşam alanı ile doğrudan temas kurmanızı önleyecektir.

Bu ipuçları (hazırlıklar ve kullanımlar), özellikle Kendinizi kenelerden korumak için doğal ipuçları.

Ayrıca muhtemelen bahçenizde dolaşan tüm hayvanlarınızı da korumak istiyorsunuz. Etkin bir koruma sağlamak için, bu zararlıları özel yeşil alanınızdan uzak tutmak için farklı doğal çözümler.

Onları bahçenizden uzak tutmak için 10 doğal ipucu

Balıklar için gerçekten orijinal 100 isim