Bir köpek hangi yaşta yetişkin boyutuna ulaşır?

Köpeklerimizin sonsuza kadar küçük tüy topları olarak kalmasını istiyoruz. Ama tıpkı bizim gibi onlar da büyüyüp yetişkin oluyorlar. Daha sonra, köpeğinizin yetişkin boyutuna hangi yaşta ulaştığını ve büyümesini tamamladığını bilmek, son satın alımları buna göre planlamak için yararlı olabilir (çok küçük bir sepet veya tasma düşünülemez).

Bunu bildiğim iyi oldu : Bir köpek için yetişkinliğe ulaşmak aynı zamanda cinsel olgunluğa ulaşmak, yani fiziksel olarak üremeye hazır olmak demektir. Kişiliği normalde daha iddialı hale gelir ve büyümeyi bırakır. Aksi halde, dişiler genellikle erkeklerden daha erken büyümeyi bitirir.

Her şey köpeğin büyüklüğüne bağlıdır.

Gerçekte, her şey köpeğin cinsine ve büyüklüğüne bağlıdır. Genel olarak şu kabul edilir:

  • Küçük köpekler (5 kg’dan az) 8 ay ile 1 yıl arasında yetişkinliğe ulaşır.
  • orta boy köpekler (5 ile 20 kg arası) 1 yıl ile 1 buçuk yıl arasında yetişkinliğe ulaşır.
  • büyük köpekler (20 ila 35 kg arası) 2 yaşından itibaren yetişkinliğe ulaşır.
  • dev boyutlu köpekler (35 kg’dan fazla) 2 veya 3 yaşında yetişkinliğe ulaşır.

Köpeğinizin artık büyümeyeceğinden emin olmak için kendinize 2 an.

tibet mastiff köpeği
Kredi: iStock / ~User7565abab_575

yemeğin önemi

Köpeğiniz yetişkin boyutuna ulaştığında, ona ikincisine uyarlanmış bir diyet sağlamak çok önemli olacaktır. Ve haklı olarak, 25 kg’lık bir köpek, elbette 5 kg’lık bir köpekle aynı diyete sahip değildir.

Örneğin, büyük köpeklerin daha büyük iştahları vardır ama aynı zamanda özel ihtiyaçlar. Gerçekten de, diyetleri özellikle kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengin olmalıdır. Öte yandan, fazla kilolardan kaçınmak için kalori ve yağ oranı daha düşük olmalıdır. Büyük kilolu bir köpeğin iskelet veya eklem deformitelerinden muzdarip olma olasılığı çok daha yüksektir.

Ayrıca, küçük köpeklere yönelik mama taneleri genellikle büyük köpeklere yönelik mama tanelerinden daha küçüktür. Dolu hissetmek için daha uzun süre çiğnemeleri gerekir. Ayrıca şunu unutmayın: büyük köpekler mide burulmasından muzdarip olma riski altındadır yemekten sonra. Bu nedenle, gıda alımını takip eden bir saat boyunca fiziksel egzersizden kaçınılmalıdır.

Aslında kroketler ve köpekler için pateler sadece kalitesine, köpeğin yaşına, sağlık durumuna göre değil, aynı zamanda hayvanın büyüklüğüne göre de ayırt edilir. Bu nedenle etiketi dikkatlice okuyun Hangi tür köpek için tasarlandığını bilmek için satın aldığınız ürünün

Köpeğiniz evdeki her şeyi kırarsa benimsemeniz gereken 4 tepki

bu meslek nelerden oluşuyor?