bir referans aracı olarak trüf

Herhangi bir evcil hayvan sahibi bunu bilir, bir köpek yavrusu (veya bir yavru kedi) edinmeden önce, ikincisi ya deri altına yerleştirilen bir elektronik çip ya da bir dövme ile tanımlanmalıdır. Güney Kore’de bir şirket, bireyler için daha kolay olamayacak şekilde, dört ayaklı dostlarımızı belirlemek için yepyeni, devrim niteliğinde, müdahaleci olmayan ve hızlı bir sürece girişti: trüflerinin fotoğrafını çekerek.

geleneksel kimlikler

Fransa’da (dünyanın diğer birçok ülkesinde olduğu gibi), yavrular kimlik kutusundan geçmelidir yerli etoburlar için ulusal kimlik dosyasında (Icad) görünmek için. Bunu yapmak için, hayvan bir dizi sayı ve harfle dövülür veya yarım santimetreden daha kısa bir deri altı elektronik çip ile sağlanır. Bu yöntemler atamayı mümkün kılar. benzersiz bir numara (bir veri tabanına yerleştirilmiş) sahibinin iletişim bilgilerine erişmek için kullanılan (sosyal güvenlik numaramız gibi). Yani birisi kayıp köpeğinizi bulur ve onu bir veterinere götürürse, veteriner onu kolayca size kadar takip edebilir ve korkunç bir durumun ıstırabına son verebilir.

kayıp Köpek
Kredi: AndreyPopov/iStock

Taranmış burun izlenimi

Güney Kore, 2007’den beri evcil hayvan kayıtlarında herhangi bir artış görmedi. Ek olarak, ssadece %6 ülkedeki tüm evcil köpeklerin tespiti yapılacak. Sonuç olarak, Güney Kore hükümeti, sakinleri köpeklerini kaydettirmeye teşvik etmek için süreci basitleştirerek harekete geçmeye karar verdi. Bu nedenle, Seul merkezli iSciLab Corporation şirketi, bu tüylü hayvanları “kaydetmeyi” amaçlayan yeni bir teknik tasarlamaya özen gösterdi.

Ve 2019’dan beri firma test ediyor ve ince ayar yapıyor onun yapay zekasıgerçekleştirebilecek biyometrik tanıma namludan. AI, “Aniuppy” akıllı telefon uygulaması aracılığıyla, bir fotoğrafta köpeğin “ölümsüz” burnunu tarıyor ve insan parmak izi gibi her bir örneğe özel özelliklerini analiz ediyor. Ekran daha sonra köpek ve sahibiyle ilgili önceden girilen tüm bilgileri görüntüler.

chien selfie
Kredi: damedeeso/iStock

Dünya çapında ihraç edilen bir buluş

iSciLab onaylıyor bu teknolojinin %99,9 güvenilir olduğunu, bir köpek sahibi ile kayıp hayvanı bulan bir kişi arasındaki doğrudan alışverişi kolaylaştırır. Şu an için, köpeklerin istilacı bir kısıtlamayı desteklemesini önleyen bu yöntemin maliyeti olacaktır. 14 €. Şirket şimdi projeyi 2024’e kadar tamamlamayı umuyor. Başarılı olursa, kullanımı yaygınlaşmalı kedigillere, sığırlara ve geyiklere. Bununla birlikte, bu yeni süreç Avrupa, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve tabii ki Güney Kore’de zaten patentlidir.

Bu nedenle, telefonlarımız aracılığıyla köpekler için burun tanımlamasından tam olarak yararlanabilmemiz için birkaç yıl daha beklememiz gerekecek. Ama şimdilik, kayıp veya terk edilmiş bir köpekle karşılaştığınızda benimsemeniz gereken doğru tepkileri bilip bilmediğinizi birlikte kontrol edelim.

Dünyanın en pahalı 10 köpeği

Dünyanın en pahalı 10 köpeği