Bir tavşan veya bir kobay evlat edinmek nasıl seçilir?

Bir hayvanı ağırlamak istiyorsunuz ama hangisi olduğunu henüz bilmiyor musunuz? Seçiminiz bir köpek ya da kedi değilse, otobur dostlarımız hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler burada. Bu yönergeler, bir tavşan ve bir kobay evlat edinmek arasında karar vermenize kesinlikle yardımcı olacaktır.

Neden satın almak yerine sahiplenelim?

Çiftlikler veya bahçe merkezleri felaket küçük korumalarımız için. Bu pazar, dernekler tarafından giderek daha fazla seçilse de, var olmaya devam ediyor. Evlat edinme, ihtiyacı olan bir hayvanı kurtarır ve onun bir evde iyi bir yer olmasını sağlar. Gerçekten de, terk edilmiş tavşanların sayısı şaşırtıcıdır. Ancak bu durum kedi veya köpekler kadar görülmez. Bu hayvanlar daha küçük ve daha canlı olduklarından, onları vahşi doğada kurtarmak bazen daha karmaşıktır. Ek olarak, evcilleştirilmeleri onları büyük ölçüde zayıflattı. Bu nedenle kendi başlarına yaşamaya uygun değiller.

kobay ve tavşan
Kredi: Osobystist/iStock

Fare, sıçan, hamster, kobay, çinçilla, tavşan gibi hayvanlara yardım etmek için farklı dernekler ve barınaklar seferber oluyor. Daha fazla fark edilmeden gitmelerine rağmen, bu terkler var ne yazık ki gerçekten, bu nedenle onlara yardım etmek için evlat edinmenin önemi.

Bir tavşan veya kobay sahiplenmek istiyorsanız, ikisinin de sokulgan olduğunu bilmelisiniz. Ama tereddüt ettiğinizde ikisi arasında nasıl seçim yaparsınız?

Tavşanı yakınlaştır

Tavşanlar bu nedenle mümkün olduğunca mutlu olmak için yalnız yaşamamalıdır. Bu küçük hayvanlar çok hassas ve korkaktır. Bu nedenle, dikkatli bir şekilde ele alınmalı ve sağlıklarına çok dikkat edilmelidir. Etkisinde, transitte en ufak bir duraklama onlar için ölümcül olabilir.

tavşanın da ihtiyacı var çok fazla alan ve gerekir tam veya yarı özgür olmak. Anlamış olacaksın: onu kafeste tutmak değil hiç uygun değil. Ayrıca bir yere sığınabilmek için stresini atmalı ama aynı zamanda kendini ifade edebilmeli ve istediği kadar koşabilmelidir. Ayrıca sakin ve dinginlik tercih edilmelidir. Bu nedenle, bu hayvana karşı çok nazik olmak önemlidir.

Lapland
Kredi: iStock

tavşan bu yüzden yetişkinler için daha uygun bir hayvan. Ömrü ortalama 10 yıl olmakla birlikte bazen 12 hatta 14 yıla kadar çıkabilmektedir. Karşılamadan önce bunun farkında olmak önemlidir. Gerçekten de, tüm evlat edinmelerde olduğu gibi, iyi düşünülmüş bir karar.

Her ikisi de kısırlaştırılsalar bile iki dişi birlikte yaşayamaz. Etkisinde, onlar çok bölgesel ve ilk başta anlaşsalar da, bir gecede kavga etmeleri mümkündür. İki erkeğin bir arada olması da çözüm değil. Ne yazık ki, birbirlerine çok çabuk tahammül edebiliyorlar. Birbirinizden şiddetle nefret edin ve incitin. İdeal birlikte yaşama bu nedenle sterilize bir erkek ve dişi. Ancak, bir kedi veya köpekle de mümkündür!

Gine domuzunu yakınlaştır

Gine domuzu arkadaşlığı sever ve mutlu olması için ona ihtiyacı vardır. oldukça sosyal, diğer hayvanlara kolayca alışır. Ancak, kırılgan ve şüpheli olduğunu unutmamalıyız. Sevecen ve meraklı bir yapıya sahip, genellikle insanlara karşı daha pasifist büyük kulaklı arkadaşından daha.

Gine domuzu
Kredi bilgileri: sobakabarobaka/iStock

Ömrü ortalama 6/7 yaşında. Ayrıca, onun içinde olması önemlidir. özgürlük veya yarı özgürlük Saklanma yerleri ve bacaklarınızı egzersiz yapmak ve germek için yeterli alana sahip. İki dişi mükemmel bir şekilde bir arada yaşayabilir. Ancak, iki erkekle daha zor olacaktır.

Peki, bir tavşan mı yoksa bir kobay mı evlat edinmelisiniz?

Daha önce görüldüğü gibi, bu iki hayvan birlikte yaşamak zorundadır. Çok iyi anlaşsalar da aynı anda bulunmaları önerilmez. Aslında, aynı diyete sahip değiller (her zaman takviye edilmelidir) C vitamini içinde, diğer hayır) ne de aynı yaşam tarzı. Ayrıca tavşan kolayca hastalıkları iletmek kobay için.

İster bir tavşan, ister bir kobay evlat edinmeye karar verin, hepsini onlara adamak zaman alır. Sağduyulu olmalarına rağmen, bu hayvanların gerçekten ihtiyacı var ustalarıyla etkileşimleri. Bu nedenle sadece ara sıra dışarıda olacak şekilde kafeste kalmamalıdırlar. Aksi halde, bunlar oyuncak değil ve takdir etmiyorlar her zaman giyilmez. Bu yüzden onları panikletirse ısrar etmeyin.

kanepede tavşan
Kredi: Howard Bouchevereau/Unsplash

Küçük bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız ve çocuklarınız varsa, onlar sahiplenene kadar bekleyin. en az 8 yaşında bu tüy yumaklarına karşı nazik ve anlayışlı olmaları için. Daha kolay sosyalleşebilen, kobay daha uygun olacaktır çocuklu evler için. Daha da korkuncu, büyük kulaklı tüylü topumuz, kucaklaşmaları arkadaşı kadar takdir etmeyecek ve bunu daha az deneyimleyecektir. Tavşan sonuçta yetişkin bir hayvan sosyal tercihleri ​​ve mizaçları göz önüne alındığında.

Kobaylar neden C vitamini ile desteklenmeli?

Onu bırakması için 5 ipucu