Bu benekli at ırkı hakkında bilmeniz gereken 4 şey

At, kesinlikle olağanüstü zarafete sahip bir hayvan türüdür. Soğukkanlılığının yüksekliğinden, her bir numune, türünün tek örneği olan bir elbiseyi gururla giyer. Bununla birlikte, alacalı saç rengi diğerlerinden farklı olan belirli bir çeşit vardır: Appaloosa. Gelin bu görkemli at hakkında bilinmesi gereken dört detayı birlikte keşfedelim.

1/ Appaloosa’nın özellikleri

Appaloosa ve eyer atı. Benekli ve alacalı elbisesi onu bin kişi arasında tanınan bir at yapar. Türlere özgü özellikler, özellikle toynaklarda küçük çizikler ve gözlerin, burun deliklerinin ve cinsel organların etrafındaki kaynaklar. Ek olarak, bazı bireylerin leopar benzeri benekli paltoları bile vardır. Morfoloji ile ilgili olarak, bu atın ince bir namlu, geniş bir sırt, hafifçe yükseltilmiş bir krup ve sağlam bir kas yapısı vardır. Böylece, bir turnike görüntüler 1,45 ila 1,65 m bir ağırlık için 450 ila 700 kg.

cheval appaloosa
Kredi: jessicaboron/Wikimedia

2/ Adının etimolojisi

Appaloosa, adının kökenini adının evrimi yoluyla bulur. Palouse nehri Idaho eyaletinden Washington eyaletine kadar uzanan ve bir zamanlar Fransızca konuşan Kanadalı avcılar tarafından “çim” olarak adlandırılan bölge. Nez-Percé kabilesinin Kızılderilileri, bineklerini yapmak için hayvanları bu bölgelerde seçerler. Daha sonra, bu at yavaş yavaş vaftiz edildi. « palouse »Anglisizm tarafından yavaş yavaş dönüştürülen bir terim « Appaloosey » kesinlikle olmak « Appaloosa » 19. yüzyılın sonlarına doğru.

cheval appaloosa
Kredi: dotana/Wikimedia

3/ Neredeyse ölmek üzere olan bir at

İlk tanıtılan İspanyol yerleşimciler 1700’lerden sonra yeni kıtada, bu eşitlikler bölgeye hızla yayıldı. 1877’de, Nez-Perces tarafından onlarca yıl evcilleştirildikten sonra, bu binek popülasyonunun, türün neslinin tükenme eşiğinde olduğu noktaya kadar azaldığını gördü. Bu sarsıntının nedeni, Kızılderili kabilesi ile Birleşik Devletler Ordusu arasındaki savaş.

hintli şef burnu deldi
Nez-Perces kabilesinden Şef Joseph’in (gerçek adı Hinmaton-Yalaktit) 1877 tarihli fotoğrafı. Kredi: Orlando S. Goff/Wikimedia

Yerli halk yenildikten sonra, atlar (o zamanlar bir savaş silahı olarak görülüyordu) yerleşimcilerin bir sonraki hedefiydi ve neredeyse tamamı yok edildi. Birkaç kurtulan katliamdan kaçtı ve uçsuz bucaksız Amerikan ülkesine dağıldı. Geriye sadece bir avuç olmasına rağmen, altı meraklı, özellikleri 1937’den itibaren ebeveynlerininkine benzeyen orijinal Appaloosas’ın yavrularını bir araya getirmeye karar verdi.ırkın hayatta kalmasını sağlamak.

4/ Birçok modern eserin ortasında görünen bir elbise

Appaloosa görünür d’innombrables westernler, böylece Kuzey Amerika’nın yüzünü süsleyen vahşi toprakları hatırlatarak, tüm Avrupa fetihlerinin hala nispeten bakir olduğunu. Cins ayrıca birkaç çizgi romanözellikle dizilerde Şanslı lukeMaceraları Vahşi Batı günlerinde geçen.

İster köklü bir at meraklısı olun, ister sadece hayvan cazibesine hevesli olun, Appaloosa’nın ait olduğu, size bin tane verdiğimiz, dünyadaki en güzel 10 at ırkının listesini kesinlikle bilmek isteyeceksiniz.

köpekler üzerinde bir etkisi var mı?

İnsanlar köpeklerden pire alabilir mi?