Çikolata köpeğimiz için neden zehirlidir?

Çikolata, onu seviyoruz! Çoğu zaman bu bizim köpeğimiz için de geçerli ama maalesef ona iyi gelmiyor… Ayrıca çikolatanın köpekler için zehirli olduğunu hepimiz biliyoruz ama sebebini biliyor musunuz? Çikolatadaki hangi madde dört ayaklı arkadaşınız için ölümcül olabilir? Bu makalede keşfedeceğimiz şey bu!

Çikolata köpeğiniz için neden kötü?

Çikolata ve özellikle kakao teobromin ve az miktarda kafein içerir. bu ünlü teobromin Kakaonun acı tadından sorumlu olan ve köpeğiniz için hızla zehir olabilen. Fakat bu madde neden zehirlidir? Hayvan tarafından yutulduktan sonra, önce sinir sistemini, sonra kardiyovasküler sistemi ve son olarak da üriner sistemi etkiler.. Çok büyük miktarlarda yutulan teobromin, biz insanlar da dahil olmak üzere tüm türler için ölümcül olabilir! Neyse ki çikolatada bulunan miktar minimumdur ve insan vücudu onu sorunsuz bir şekilde emer ki köpek dostlarımız için durum böyle değildir… Onlar için, Toksisite, çikolatanın türüne ve alınan miktara bağlıdır..

çikolata köpek
Kredi bilgileri: rfranca/iStock

Köpek için ne kadar çikolata ölümcül olabilir?

Tüm çikolataların aynı teobromin içeriğine sahip olmadığını bilmelisiniz. Çikolata ne kadar koyu ve dolayısıyla kakao açısından zenginse o kadar zehirlidir. Neredeyse hiç teobromin içermeyen beyaz çikolata, köpeğinizin yemesi tavsiye edilmese de tehlikeli değildir. Eğer köpeğiniz yemişse vücut ağırlığının kilogramı başına 2 g’dan fazla bitter çikolata, derhal veterinerinizle iletişime geçin. Bir örnek vermek gerekirse, köpeğiniz 15 kiloysa ve 30 gramdan (2 gx 15 kilo) fazla bitter çikolata yutmuşsa, mümkün olan en kısa sürede tepki gösterin! Sütlü çikolata gelince, olur vücut ağırlığının kilogramı başına yutulan 10 gramdan fazla tehlikeli. Bu miktarların altında köpeğinizin çikolataya alerjisi olmadıkça müdahaleye gerek yoktur.

Her durumda, çikolata zehirlenmesinin panzehiri yoktur. Bu daha sonra farklı semptomları tetikleyecektir. Köpeğiniz çikolatayı siz farkına varana kadar iki saatten daha kısa bir süre önce yutmuşsa, onu kusturmanız şiddetle tavsiye edilir…

çikolata köpek
Kredi bilgileri: Sanja Cokolic/iStock

Çikolata bağımlısı bir köpeğin belirtileri nelerdir?

Köpeğiniz çok fazla çikolata yemişse, onu yedikten iki ila dört saat sonra zehirlenmeye bağlı semptomlar göstermeye başlayabilir. Bu semptomlar aşağıdakilerle karakterize edilir: olağandışı huzursuzluk, ishal ve kusma. köpek de olabilir ateş Birlikte artan kalp atış hızı ve solunum hızı. o da yapabilir normalden daha sık idrara çıkma. Birkaç saat sonra semptomlarının ardından konvülsiyonlar ve kalp ritmi bozuklukları meydana gelebilir ve hayvanın ölümüne yol açabilir.

çikolata köpek
Kredi bilgileri: Katie_Martynova/iStock

Bu nedenle, çikolatayı köpeğinizin ulaşabileceği bir yerde bırakmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Onu hareket halindeyken yakalarsanız ve yutulan miktarı tahmin etmeyi başarırsanız, buna göre hareket edin. İkinci fıkrada belirtilen miktarın ötesinde, derhal veterinerinize başvurun ve kusturmanız gerekip gerekmediğini sorun.. Alınan doz çok yüksek değilse köpeğiniz tehlikede değildir.

Bunu bildiğim iyi oldu : domates de köpek dostlarımız için zehirli bir besindir.

Köpeğiniz için hangi ödülleri seçmelisiniz?

Sağır bir köpek nasıl eğitilir?