Dünyanın en büyük örümceği nedir?

Örümceklerden korkuyorsan, devam et. Burada istisnai bir eklembacaklıya bakacağız: Goliath örümceği (Theraphosa sarışın). Bazı hayvanlar, aslında bir yarasa olan uçan tilki gibi biraz yanıltıcı bir isme sahiptir, ancak Goliath örümceği uygun bir şekilde adlandırılmıştır. Gerçekten de, oldukça basit bir şekilde dünyanın en büyük örümceğidir. Ve o GERÇEKTEN çok büyük. Ama her şeyden önce büyüleyici. Kendiniz yargılayın.

Dünyanın en büyük ve en ağır örümceği

Dünyanın en büyük örümceği olmanın yanı sıra 30 cm kanat açıklığı (bir tabak boyutunda), aynı zamanda en ağır olanıdır. Aslında, daha az ağırlıkta değil 170 gr, küçük bir köpek yavrusu ağırlığı ile karşılaştırılabilir. Evet, doğru okudunuz. Ve ortalama 12 cm uzunluğundaki vücudu bir akıllı telefon kadar uzun, hayal edin!

L’dev örümcek kimdenGüney Amerika. Özellikle Venezuela, Guyana, Brezilya ve Surinam’da bulunur. Bu yalnız örümcek, tropikal ormanda, neredeyse hiç ayrılmadığı bir yuvada yaşıyor.

Yaklaşık üç yıllık bir yaşam beklentisi olan erkekler genellikle çiftleşmeden bir yıl sonra ölürler. Dişiler yaşayabilirken, yirmi yıl. Yumurtladıklarında yumurtalarını bir kafesin içine koyarlar. batma tüyleri ile kaplı ipek kese Düşmanların ona yaklaşmasını önlemek için. Ve şaşırtıcı bir şekilde, bu çantayı her yere yanlarında götürüyorlar. Onu yırtıcıların insafına bırakacak şekilde yuvada bırakmak söz konusu değil. Ve bu bir tenis topu büyüklüğünde bile olsa!

Bunu bildiğim iyi oldu : Bir hatırlatma olarak, İncil’de Goliath, Tanrı tarafından desteklenen bir çoban olan David tarafından öldürülen dev bir savaşçıdır. Bu hikaye aslında dinin kötülüğe karşı zaferini işaretlemenin bir yoludur.

Kuşları yiyebilecek kadar büyük bir örümcek

Kendinize sormanız gereken soru şudur: Bu büyüklükteki bir örümcek ne yiyebilir? Muazzam boyutu göz önüne alındığında, çoğu örümcek gibi küçük böcekler ve diğer eklembacaklılarla tatmin olmasının pek mümkün olmadığı doğrudur.

dev örümcek
Kredi: iStock / johnaudrey

Aslında, esas olarak aşağıdaki gibi omurgasızlarla beslenir: eklembacaklılar, böcekler veya solucanlarama aynı zamanda kemirgenler, kertenkeleler, yılanlar ve hatta kurbağalar. Ve bazen küçük kuşlar. O tesadüfen Goliath Kuş Yiyen olarak da adlandırılır. Ancak, kuşlar ana diyeti değildir.

Goliath örümceğinin geceleri avlanmak için kendine has bir tekniği vardır: avını zehiriyle hareketsiz bırakır, sonra yuvasına sürükler. Ve o daha sonra serbest bırakır sindirim suları yumuşak dokuları parçalamak amacıyla yakalanmasının meyvesi üzerinde. Bu şekilde o zaman yapabilir içeride vakum onun avından. Çünkü Goliath örümceğinin dişleri yok denilebilir. Ağzı sadece emmeye izin verir, bu da onusadece sıvı tüket.

Goliath örümceği insanlar için tehlikeli midir?

Görsel olarak, bu örümceğin kalın, kıllı gövdesi ve bacaklarıyla bir korku filminden fırlamış gibi göründüğü doğrudur. Ancak, o nispeten zararsız adam için. Gerçekten de, chelicerae adı verilen dişleri insan derisini delecek kadar uzun olsa bile (hepsi aynı 2,5 cm!), zehiri biz insanlar için gerçekten toksik değildir. Aslında, ısırığı bir yaban arısı sokmasından daha tehlikeli değildir.

Buna karşılık, Goliath örümceği, kurban yılanlar, eşekarısı ve diğer tarantulalar gibi birçok hayvan. Hatta bazı insanların menüsünde bile var.

Ancak yenilmekten kaçınmak için özellikle etkili bir savunma tekniği geliştirdi. Gerçekten, o arka ayakları üzerinde durure biraz daha büyümek için. O zamanlar arka ayaklarını karnına sürtüyorDeriye, mukoza zarlarına ve yırtıcı hayvanların gözlerine yerleşecek ve güçlü bir tahrişe neden olacak acı veren tüyleri yansıtmak için.

ilginç olan şu ki bu sürtünme bir ses üretir özellikle, stridülasyon olarak adlandırılır. Sonuncusu bir tıslama örümceğin rakiplerini yaklaşmamaları konusunda uyarmasına izin vermek. Ve inanılmaz bir şey, hayvanlar tarafından da duyulabiliyor, aynı zamanda insanlar da… 4.6 metre mesafe !

Sizi daha da rahatlatmak için, işte bu heyecan verici örümceğin filme alınmış görüntüleri:

Uygulamak için 11 ipucu

Aylık maliyeti nedir ?