Dünyanın en nadir 10 atı

At görkemli bir hayvandır. 8000 yıldır evcilleştirilen bu tür, insanın evrimine de katkıda bulunmuştur. Önceleri savaşlarda binek ve tarım için yük atı olarak kullanılan hayvan, 18. yüzyıldan itibaren yarışlara ve at gösterilerine de katılmıştır. Ayrıca,Keşfedeceğiniz nadir at ırkları, tehdit altında (5.000’den az birey kaldı) ve kritik (500’den az örnek) olarak adlandırılanların bir parçasıdır. Nitekim dünyada 350’ye yakın at türü olmasına rağmen bazıları zamanla neredeyse yok olmuş veya güçlükle üremiştir.

Kanadalı

bu at Fransa’dan ve Louis XIV’in emriyle Kanada’ya ihraç edildi. arasında Kanada önlemleri 1,42 m – 1,62 m arasında değişen bir ağırlık için soldurucularda 450 kg’dan 635 kg’a. Dahası, bu tür atlar İç Savaş sırasında (1861-1865) neredeyse yok oldu. Bugün, 6 000 Kanadalı dünya çapında listelenir.

kanada atı
Kanadalı. Kredi bilgileri: Besmellah Samim/iStock

Amerikan Krem Hattı

American Cream Draft, tek Amerikan taslak at ırkıdır. tarafından ayırt edilir onun krem ​​rengi elbisesi (dolayısıyla adı) et onun kehribar gözleri. Bu nispeten “genç” çeşit, 20. yüzyılda geliştirildiği şekliyle dünya çapında bir nüfusa sahip. 2000’den az.

Amerikan Krem Taslak Atı
Amerikan Krem Hattı. Kredi: Sadece kaos/Wikimedia

Shire

Shire, adını İngiliz kontluklarından alır. Sağlam at ortalama ölçüm 1,80 m soldurucularda kadar bir ağırlık için bir ton, yaygın olarak taslak at olarak kullanıldı. Ancak sanayi çağının başlangıcından itibaren bu çalışan ırkın yerini tarım makineleri almış ve bu da onu yok olmanın eşiğine getirmiştir. Bizim zamanımızın, bu örneklerden sadece 2000 tanesi Dünyamızı çiğneyin.

Cheval Shire
Shire. Kredi bilgileri: vikarus/iStock

Newfoundland midillisi

Bu midilli, 1,15 ila 1,45 m Withers, adından da anlaşılacağı gibi, Newfoundland adasına özgüdür. Kanada. Öncelikli olarak onlarca yıldır taslak at olarak kullanılan cins, İskoç, İngiliz ve İrlandalı midilliler arasında geçişler. Bu küçük atın nüfusu bugün sadece tahmin ediliyor. 250 gezegenin tüm yüzeyinde.

Newfoundland midillisi
Newfoundland midillisi. Kredi bilgileri: Heather Moreton/Wikimedia – CC tarafından 2,0

Le Suffolk Yumruğu

Bu en yaşlı taslak at ırkı ve o geliyor Britanya. Çerçevesi (ağırlığı ile 1100 kilo en ağır hayvanlar için) onu mükemmel bir tarım işçisi yaptı. Shire gibi, teknolojik ilerleme onu da yavaş yavaş tarlaların dışına itti, öyle ki geriye kalan tek şey, yalnızca bir nüfus. Amerika Birleşik Devletleri’nde 600 ve Birleşik Krallık’ta 300 kişi.

Suffolk Punch Şövalyesi
Suffolk Yumruğu. Kredi: Harlequeen/Wikimedia – CC tarafından 2,0

Le Cleveland Körfezi

Cleveland Körfezi de bize geliyor Birleşik Krallık. Adı, Yorkshire ilçesindeki Cleveland semtinden geliyor. Temelde bir cins melez atlar (çeşitliliği sıcakkanlı atların başka bir cinsle melezlenmesinden gelir) 600 örnek. Bilgi için, boyutu şu kadardır: 1,68 m soldurucularda.

Cleveland Körfezi Şövalyesi
Le Cleveland Körfezi. Kredi: StephenBridger/iStock

L’Akhal-Teke

Akhal-Teke, soyundan gelen bir eyer atıdır.Orta Asyaadını Ahal Vadisi’nden almıştır. Bu nadir canavar yaklaşık olarak 450 kilo ve ölçmek 1,7 m yetişkinlik 19. yüzyılda, bu cins kritik eşiğe ulaştı. 300 kişi. Yine de, 3000 Ahal-Teke bugün tüm dünyaya yayılmıştır. (ki bu hala çok az).

Akhal-Teke Şövalyesi
Ahal-Teke. Kredi: olgaIT/iStock

İspanyol Sömürge

Gerçekte, bunlar birkaç cins at, tek bir İspanyol soyunun torunları, dolayısıyla İspanyol sömürgesi, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya: New Mexico, Florida Cracker, Choctaw, Carolina Marsh Tacky, Banker, Pryor, Santa Cruz, Wilbur-Cruces , Kükürt ve Belsky. Şimdilik, İspanyol sömürgesinden kaynaklanan her ırkın bir popülasyonu var. 500 kişiden az.

Choctaw cheval
Choctaw. Kredi bilgileri: karenparker2000/iStock

Hazar

Saf Arap Kanının bu atasına minyatür bir at (1 m ila 1,2 m). Kaynaklı hazar denizi (kuzey İran), 1965’te yeniden keşfedilene kadar neredeyse bin yıldır soyu tükenmiş olarak kabul edildi. 1.500 kafa dünya çapında bu cins.

Hazar atı
Hazar. Kredi: Kerri-Jo Stewart/Wikimedia – CC tarafından 2,0

Le Hackney

Hackney’in sağlamlığı ve görünümü onu, özellikle sürüş atı olarak kullanılmak üzere çok aranan bir hayvan haline getirdi. sahip olduğu için paça yürüyüşü, bu at, türün yok olmaya yaklaştığı iki dünya savaşına katılmak için kullanıldı. Şu anda, hayatta kalması gerçekten tehlikede çünküsadece yaklaşık elli kişi kaldı.

Hackney Şövalyesi
Ve Hackney. Kredi: Sadece kaos/Wikimedia – CC tarafından 2,0

Kediler gündüzleri neden bu kadar çok uyur?

Kediniz nasıl görüyor?