En Popüler 5 Tavşan Cinsi

Tavşan sahiplenmeye karar verdiniz mi? Mükemmel fikir! Ancak var olan 50 farklı ırk arasında yolunuzu bulmak her zaman kolay değildir. Doğru seçimi yapmanıza ve size en uygun tavşanı seçmenize yardımcı olmak için tavşan sahipleri tarafından en çok beğenilen ırkları seçtik. Ve haklı olarak, sadece en güzelleri değil, aynı zamanda birlikte yaşaması en kolay olanlardır!

1. Lapin aslan başı

Aslanbaşı olarak da adlandırılan aslan başlı tavşan bu kadar beğeniliyorsa, yoğun kürk hayatının ilk aylarını boynuna taktığı ve aslan yelesini andırdığı. Ama bunun tek özelliği bu değil cüce tavşanağırlığı asla 2 kg’ı geçmeyen.

Aslanbaşının kişiliği özellikle hoştur. o nazik, sakin, oyuncu, sevecen ve tabii ki saygı ve incelikle muamele görmek şartıyla çocuklarla sorunsuz bir şekilde birlikte yaşayabilirler. Nispeten sosyal bir cüce tavşan için ise aslan başlı tavşan yabancılara karşı temkinlidir.

aslan başı
Kredi: Oksana_Schmidt / iStock

2. Koç Tavşanı

Uzunluğuyla tanınan sarkık kulaklarLope olarak da adlandırılan Koç tavşanı, dünyanın en popüler tavşanlarından biridir. Ve haklı olarak, bu kulakların şekli bir koyuna hafif bir benzerlik çağrıştırıyor, bu da onu orijinal ve çekici kılıyor. Ona özellikle sevimli küçük üzgün bir görünüm kazandırdığından bahsetmiyorum bile.

Mizaç olarak genellikle tavşandır. akıllı ve sevecen, ama bu çok dikkat gerektirir. Gerçekten de, koç tavşanı yalnızlığa zar zor dayanabilir. Mümkün olduğu kadar insanıyla temas halinde olması gerekir. Ayrıca, insanlara yakınlığı nedeniyle bu lagomorfun özellikle eğitilmesi kolay.

Lop tavşanının kendi başına bir cins olmadığını unutmayın. Gerçekte, var farklı lop tavşanı türleri. Seçim, istenen boyuta göre yapılmalıdır:

  • 4 ila 7 kg ağırlığındaki Fransız koçu
  • 3 ila 6 kg ağırlığındaki İngiliz koç
  • 2 ila 4 kg ağırlığındaki küçük koç
  • 1 ila 2 kg ağırlığındaki cüce koç
lop tavşanı
Kredi: elisae / iStock

3. Ankara tavşanı

Kolayca tanınabilir uzun ve ipeksi saçlar, Ankara tavşanı yünlü kürke sahip gibi görünüyor. Bu cüce tavşançevre 1 kg Bakımı sırasında çok fazla ölü saç yutmasını önlemek için günlük olarak fırçalanması gerekir. Gerçekten de, tıpkı kedilerde olduğu gibi, tavşanların yuttuğu ölü tüyler midelerinde tüy yumağı oluşturabilir. Ancak bu onlar için ölümcül derecede tehlikelidir.

Nispeten kolay giden bir karaktere sahip olan Ankara cüce tavşanı, kolayca etkilenebilir. Onu korkutmaktan kaçınmak ve nazikçe evcilleştirmek için, kendinizi sabır ve bolca sevgi ile donatmanız gerekecek!

Cüce tavşandan daha büyük başka türlerde angora tavşanı olduğuna dikkat edin: Fransız angora tavşanı, İngiliz angora tavşanı, Alman angora tavşanı, saten angora tavşanı ve dev angora tavşanı.

Laponya dişi angora
Kredi: Jiel Beaumadier / Wikimedia Commons

4. Polonya Cüce Tavşanı

Ağırlığı ortalama olan bu küçük tavşan 1 ile 1,5 kg arası, evcil tavşan olarak oldukça yaygındır. Bu başarının nedeni? O Beyaz kürk tertemiz, kırmızı veya mavi gözleri ve yuvarlak yüzü.

Canlı ve eğlenceli bir yapıya sahip olan Polonya cüce tavşanı, aynı zamanda hermione, çocuklar arasında çok popülerdir. Ve iyi bir nedenle, o bir harika oyun arkadaşı. Ama bu onun birçok özelliğinden sadece biri!

Polonya cüce tavşanı
Kredi: TinyForest / Wikipedia

5. Flanders’ın dev tavşanı

Bir apartman dairesinde yaşamıyorsanız ve şöyle bir XXL tavşana sahip olmayı hayal ediyorsanız Evcil Hayvan, öyleyse neden Flanders devini tercih etmiyorsunuz?! Bu büyük kürk topu, dünyanın en büyük tavşanıgenellikle 6 ila 8 kg arasındadır, ancak ağırlığı 10 kg’a ulaşabilir.

Sakin ve sevecen, Flanders devi belli ki daha çok alan bir cüce tavşandan daha. Tersine, onun kadar sevgiye ihtiyacı var. Gerçekten de bu koca yürekli devin sürekli oynaması ya da kucaklaması istenmelidir. Nefret ettiği bir şey varsa o da bütün gün yalnız kalmaktır!

flanders dev tavşan
Kredi: Lucile Petit / Wikipedia

Bu makaleyi beğendin mi? Ayrıca beğeneceksiniz:

Tavşanınızın hasta olduğunu gösteren 6 işaret

Evde dolaşırken karşılaşılan 4 ana tehlike