Evlerimizin odununu yiyen 5 küçük hayvan

Mobilyalarınızda, kirişlerinizde veya duvarlarınızda delikler fark etmiş olabilirsiniz. bahçenizdeki ağaçlar ? Muhtemelen ksilofag böceklerdir, yani odunla beslenen böceklerdir!

1. Ev Oğlak

Evlerin oğlak burcu (Hylotrupes bajulus) yalnızca odunla ve daha özel olarak odunla beslenen bir böcektir. reçineli (sedir, çam, ladin, karaçam, köknar vb.). Bu nedenle, o gerçek çerçeveler, kapı çerçeveleri ve zeminler için bela.

Ev böceği yetişkin formuna ulaştığında, uzun süre hayatta kalamaz, en fazla bir ay. Öte yandan, gelişme döneminde, larva evresio en ürkütücü olduğunu.

Ve iyi bir nedenle, larvalar ahşapta galeriler kazar birkaç yıl boyunca (3 ila 11 yıl arasında aynı!), yüzeye hiç ulaşmadan. Bu nedenle, genellikle dışarıdan bakıldığında ahşabın sağlıklı olduğunu düşünme eğilimindeyiz. Gerçekte ise tamamen yenir.

ev oğlak
Kredi: Siga/Wikimedia Commons

2. Küçük ve büyük böcek

Küçük böcek (anobyum noktalı) ve böceği (Xestobium rufovillosum) Fransa’da da çok yaygın böceklerdir. Tıpkı ev oğlaklarında olduğu gibi, galerileri kazarak ahşaba zarar veren larvalardır..

Ancak, böcekler sadece saldırır. zaten bir mantar tarafından istila edilmiş olan yumuşak ağaçlar ve sert ağaçlar. Çerçevelere, zeminlere, ahşap işlere ve hatta müzik aletlerine zarar verebilirler.

Üreme mevsimi geldiğinde dişi böceklerin erkekleri çekmek için ahşaba dayandığını unutmayın. Her gün aynı anda duyulabilen bu kuru ve düzenli ses, bu türe “” lakabını kazandırmıştır.ölüm saati« .

büyük böcek
Kredi: Gilles San Martin/Wikipedia

3. Le lyctus

Lyctus saldırmakla ünlüdür. pencere veya kapı çerçeveleri ancak parke zeminlerde, süpürgeliklerde, çerçevelerde, panellerde ve hatta mobilyalarda da bulunabilir.

tercih ediyor sert ağaç türleri (meşe, ceviz, karaağaç, kiraz, dişbudak…) veya tropikal (maun, bambu, akasya…). Bu nedenle, yumuşak ağaçlarda bulmak imkansızdır. Ayrıca sadece kuru, hatta çok kuru ahşaba saldırır.

En cas d’infestation de lyctus ahşap daha sonra parçalanma eğilimindedirkurabiye gibi.

sabah kahvaltısı
Kredi: Stanislav Snäll/Wikimedia Commons

4. ahşap yaban arısı

Odunsu yaban arısı veya dev sirex (üroserus gigaları), larvası odun yiyen bir böcek. Daha önce bahsedilen diğer ksilofag böceklerin aksine, sirex bir böcek değil, hymenoptera. Bu, eşekarısı ve arılarla aynı aileye ait olduğu anlamına gelir.

Ancak zehirden yoksun ve bu nedenle, tamamen zararsızdır. Ancak yetişkin boyutuna ulaştığında ve tüm Hymenoptera’nın en büyük temsilcisi olması gibi basit ve iyi bir nedenden dolayı ormandan çıktığında hala panik yaratma eğilimi var!

En sevdiği odun? bu reçineli mantarlar tarafından zaten zayıflatılmış veya yeni kesilmiş. Bu nedenle, bir ila üç yıl boyunca larva olarak yaşadığı ormandan beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan evlerde düzenli olarak bulunur. Ama endişelenme sirex asla geldiği ormana yerleşmek için geri dönmez. Ondan kurtulmak için tek yapman gereken pencereyi açmak!

ahşap yaban arısı sireks
Kredi: Holger Gröschl/Wikipedia

5. Termit

termit (İzoptera), beyaz bir karıncaya benzeyen, saldırma özelliğine sahiptir. tüm ağaç türleri. Ve söyleyebileceğimiz en az şey, ahşabın neden olduğu hasar açısından çok yönlü şampiyon olduğudur. Bir meskende termitlerin bulunmasının, bir belediyeye rapor ver.

Ama neden bu kadar endişeye neden oluyor? Oldukça basit çünkü ahşapla besleniyor, aynı zamanda sıva ve hatta yalıtım malzemeleriyle de besleniyor. Kısacası, selüloz içeren herhangi bir şey ! Ve koloniler halinde yaşadığı göz önüne alındığında, neden olduğu hasar genellikle çok önemlidir. Hatta binaların çökmesine kadar gidebilir, yani!

Termitlerin varlığını tespit etmek için, basitçe tahtaya birkaç darbe vur. Boş mu geliyor? Bu iyiye işaret değil… Aynı şekilde ince, sivri bir cisim alıp ahşabın içine itin. İçine kek gibi batıyorsa harekete geçme zamanı!

termit
Kredi: CSIRO/Wikimedia Commons

Bunu bildiğim iyi oldu : odun yiyen böcekler nasıl anlaşılır? Larvaların dışarı çıkıp uçup gitmesine izin veren ağaçta talaş ve küçük deliklerin varlığı bir gösterge olabilir. Aynı şekilde geceleri, havanın tamamen sakin olduğu zamanlarda, bazen ahşabı kemiren larvaların sesini duymak mümkündür. Son olarak, ahşap “şişmiş” bir görünüme sahip olabilir.

Ahşapta bu böceklerin varlığını fark etmenin zorluğu göz önüne alındığında, en ihtiyatlı olan uygulama yapmaktır. her 10 yılda bir ahşapta önleyici işlem. Bunu yapmak için bir profesyonelle iletişim kurmak çok önemlidir!

Böcek fobileri için bazı ipuçları

kurbanı olmakentomofobiyani böceklerden korkmak, günlük olarak yaşamak için bariz bir durum değildir, çünkü çevremiz kelimenin tam anlamıyla bu küçük hayvanlarla doludur. Ve ahşap işçiliğin içinin açgözlü hayvanlarla dolu olabileceğini bilmek meselelere yardımcı olmuyor. Üstelik entomofobik olsanız da olmasanız da, diğerleri gibi ahşaba düşkün böceklerin ikamet ettiğiniz yeri istila etmesini istemezsiniz.

Bu nedenle evde faydalı olan örümcek, kırkayak veya karıncaları evinizden uzak tutmak içindış görünüşünüzü düzenli olarak koruyun ve yiyecekleri asla ortalıkta bırakmayın. Ancak, bu eylemler yeterince etkili olmayabilir. Bu yüzden sizi göz atmaya davet ediyoruz Böcekleri evinizden uzak tutmak için 9 ipucu. Bu ipuçlarını bir kez uyguladıktan sonra, bir evde çok aranan tam huzuru bulabileceksiniz. Sonuçta, işte uzun bir günün ardından bunu hak ediyorsunuz!

İnsanlar köpeklerden pire alabilir mi?

Akvaryum balıklarım neden aşağı yukarı yüzüyor?