ezilmiş böceklerden yapılan kırmızı boya

Şarküteri, meyve suları, gazlı içecekler ve hatta rujların hayranı mısınız? Bu nedenle, yediklerinizin veya cildinize sürdüğünüz şeylerin içinde ezilmiş böcekler ve özellikle unlu böceği olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz! Açıklamalar.

Her yerde bulunan kırmızı bir boya

Aranan karmin kırmızısı, kırmız kırmızısı ve hatta E120Kullanıldığı gıda veya kozmetik ürünlere muhteşem bir kırmızı renk veren bu boya, ezilmiş unlu böceği konsantresinden başkası değildir.

Mealybugs, bunlar nedir? Bu’yaprak bitleri ile ilgili böcekler kanatları olmayan ve belirli bir kaktüs türü üzerinde yaşayan, opuntiakimin özsuyu ile beslenirler.

Mealybugs kırmızı bir gövdeye sahiptir, ancak bu renk, ürettikleri ve onları kaplayan beyaz bir mum tarafından gizlenir ve onlara bu özelliği verir. unlu görünüm. Sadece Peru, Meksika ve Kanarya Adaları’nda bulunurlar.

etli böcekler
Kredi: Frank Vincentz/Wikipedia

Ama bu böcekler hakkında bu kadar ilginç ne olabilir, bana soruyorsun? Peki, karminik asit üretirler, gıdaları ve kozmetikleri muhteşem bir parlak kırmızıda renklendirmeyi mümkün kılar. Emin olabilirsiniz, kanla ilgili değil, ancak hayvanın kendisini yırtıcılardan koruması için gerekli bir madde. Karminik asidin yalnızca dişilerin vücudunda ve yumurtalarında bulunduğunu unutmayın.

CE renklendirici sosislerde, etlerde, şuruplarda, keklerde, yoğurtlarda, reçellerde, domates soslarında kullanılır… Kısacası doğal olamayacak kadar kırmızı, pembe veya mor görünen her şey. Şampuanlarda, sabunlarda, ojelerde, rujlarda da bulunur… Ama boyalarda, giysilerde, halılarda da… Kısacası kırmız kırmızısı her yerde!

Bunu bildiğim iyi oldu : Unlubit yemek istemiyorsanız organik ürünlere yönelin! Gerçekten de, E120 organik sektörden hariç tutulmuştur.

Kırmız kırmızısı nasıl yapılır?

Bu gıda katkı maddesinin üretim sürecine baktığınızda gerçekten ilginç hale geliyor. şüpheleniyorsun, karminik asidi çıkarmak için etli böcekleri öldürmelisin.

Ondan önce elbette üzerinde yaşadıkları kaktüslerden hasat etmek gerekir. bu nedenle var unlu böceği çiftlikleri tüm dünyada, özellikle Güney Amerika, İspanya ve hatta Kuzey Afrika’da.

Et böceği hasat edildikten sonra güneşte kurutulmuş sonra ezildi. Her iki durumda da, günlerini aşağı yukarı şu şekilde bitirirler:

Aksi ispatlanana kadar böcekler canlı hayvanlar olsa bile kırmızmız pazarı gelişme eğiliminde. Sebep ? Tüketicilerden yararlanmak için güçlü talep daha “doğal” ürünler.

Tek yakalama, aynı tüketicilerin çoğunun ürünlerinde gerçekte ne olduğunu bilmemeleridir. Üreticiler de bunlara çeşitli ve çeşitli ama çok açık olmayan isimler vererek üzerinde oynamaktan çekinmiyorlar. hayvansal kaynaklı maddeler.

Hala (kötü) sürpriz temasında, tatlılarımızın vanilya aromasının ardında ne saklı olduğunu keşfedin. Dilsiz kalacaksın!

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bir incir yediğinizde, aynı zamanda bir yaban arısı da yersiniz!

Dünyanın en pahalı kahvesi böyle yapılıyor…

Korkunç: Canlı böcekleri mücevherlere dönüştüren yeni bir moda!

Kedim pençe yastığını yaraladı: nasıl tedavi edebilirim?

Uygulamak için 11 ipucu