fark edilmeden onlara nasıl yaklaşılır?

İster onları gözlemlemek, ister fotoğraflarını çekmek için olsun, geyik, alageyik ve hatta dağ sıçanı gibi vahşi hayvanlara yakından yaklaşmayı hayal ediyorsunuz. Ama varlığınızı fark etmeyecek kadar nasıl sağduyulu olunur? Artan duyularının üstesinden nasıl gelinir? İşte bunu başarmak için bazı değerli ipuçları!

1. Rüzgarın yönüne dikkat edin

Vahşi hayvanlar genellikle bir aşırı gelişmiş koku alma duyusu. Ve haklı olarak, onun sayesinde hayatta kalmak ve türlerini devam ettirmek için yırtıcılardan kaçabiliyorlar. Bu nedenle, vahşi doğada gözlem seanslarınız sırasında rüzgarın yönü konusunda özellikle dikkatli olmalısınız.

Etkisinde, rüzgar kokunu taşıyabilir gözlemlemeye çalıştığınız hayvanın tam üzerinde. Bu durumda sizi görmeden bile hemen tüm pençeleriyle kaçacaktır. Bu sebeple mutlaka her zaman rüzgarla yüzleşfark edilme riskini sınırlamak için.

2. Zorunlu “kamuflaj” kıyafetleri

Ormanda veya dağda yapacağınız kaçamaklarda özellikle avcıların üzerinde görmeye alışık olduğumuz askeri kamuflaj kıyafetlerinden birini giymenize gerek yoktur. Ancak, şiddetle tavsiye edilir koyu renklerde veya çevredeki doğanın tonlarında kıyafet seçin. Çok görünür olan parlak renkleri ve beyazı ortadan kaldırın.

Ayrıca, beyaz tenliyseniz, cildinizi gizlemek için yüzünüze bir başlık ve ellerinize eldiven taktığınızdan emin olun. Aslında, bunun hakkında daha az düşünüyoruz, ama yüzün ve ellerin beyaz teni güçlü bir şekilde öne çıkma eğilimindedir..

3. Hayvan beslendiğinde hareket edin

Vahşi bir hayvana yaklaşmayı ummak istiyorsanız, bu bir pratik kuraldır. Gerçekten de sadece hayvan beslendiğinde hareket etmek esastır, yani başını eğdiğinde, yemeğine odaklandı (örneğin yediği çimen). Ve sinsi sinsi sinsi sinsi sinsi sinsi başını kaldırdığını gördüğünde hemen donup kal.

serf
Kredi bilgileri: iStock / Rudolf Ernst

Ayrıca, hayvanın yalnızca bir gözünü görebilmesi için başını yana yatırmanın yararlı olabileceğini unutmayın. Gerçekten de, sizi avcıdan çok av gibi gösterecek.

4. Zikzak çizerek ilerleyin

Doğada, sadece yırtıcılar avlarına doğru yürürler. Öte yandan, hayvanların yollarının kesişmesi alışılmadık bir durum değildir. Bu nedenle, hayvana yaklaşırken zikzak şeklinde hareket ettiğinizden emin olun, böylece varlığınız tehdit edici görünmez.

5. (çok) sessiz olun

Açık görünüyor, ancak vahşi bir hayvana yaklaşmak için mümkün olduğunca sessiz olmak çok önemlidir. Hayvanların tek keskin duyusu koku alma duyusu olmadığı için işitme de bunun bir parçasıdır.

Hakikat, kırılabilir dallar veya ölü yapraklar üzerinde yürümekten kaçının. Ve her şeyden önce, hareket ettiğinizde ses çıkarmayan giysiler seçmek için ileriyi düşünün!

Köpeğim çok uyuyor: endişelenmeli miyim?

Köpeğiniz için hangi ödülleri seçmelisiniz?