Gine domuzu veya hamster: hangisini seçmeli?

Sevimli yüzleri ve ihtiyaç duydukları birkaç kısıtlama ile hamsterler ve kobay olarak da adlandırılan kobaylar evcil hayvan olarak çok popülerdir. Ve iyi bir nedenle, onlarla dışarı çıkmaya, her gün süpürmeye veya gürültü kirliliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Ama eğer bu iki küçük tüy yumağı birbirine benziyorsa, aynı mizaçta değillerdir. İşte ikisi arasında nasıl seçim yapılacağı!

Bunu bildiğim iyi oldu : Adına rağmen, kobayın domuzla ve hatta Hindistan ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu kemirgen aslında Güney Amerika’ya özgüdür ve İnkalar zamanında evcilleştirilmişti. Adı aslında domuzu andıran çığlığından ve daha önce “Hint Adaları” olarak adlandırılan bölgeden geliyor.

Hamstera gelince, çoğu vahşi doğada bulunan birçok tür vardır. Sadece 5 kemirgen türü evcil hayvan olarak tutulmaktadır. Bu küçük memelinin, can sıkıcı tohum depolama eğilimi nedeniyle doğada uzun zamandır bir haşere olarak kabul edildiğini unutmayın.

Tereddüt etmeden kobay seçin

Yüz yıl ertelemeyeceğiz, hamster sahiplenmekle kobay sahiplenmek arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa, bu ikinci seçeneğe yönelmelisiniz. Ve iyi bir nedenle, kobayla yaşamak hamsterdan çok daha keyifli. Ve evcilleştirmek daha kolay.

Gine domuzunun karakteri

Sebep ? O bir doğal sakin, nazik ve girişkenküçük çocuklarla ve tavşan gibi diğer küçük hayvanlarla birlikte yaşamayı mümkün kılar. Ayrıca, çok nadiren ısırır ve idare etmesi çok kolaydır.

Oğul sevecen mizaç ayrıca onunla gerçekten bağ kurmanızı sağlar. Hatta bir sevgi göstergesi olarak insanının parmaklarını yalayabilir ve saatlerce kucaklayabilir.

Gine domuzu
Kredi: Pezibear/Pixabay

Ancak dikkatli olun, kobay bir doğuştan hayvan ve bu hala çok fazla dikkat gerektiriyor. o gerçek var günlük insan teması ihtiyacı. Aksi takdirde kurumasına izin verebilir… Bu nedenle, özellikle uzun vadede, minimum mevcudiyet gereklidir. Gerçekten de bu hayvan 4-7 yıl yaşayabilirhepsi aynı!

Aksi halde, kobay bir grup içinde yaşamayı sever. Bu nedenle, en az iki gine domuzunun sahiplenilmesi şiddetle tavsiye edilir. İki dişinin aynı kafesi paylaşabileceğini unutmayın, bu iki erkek için geçerli değildir.

hamster karakteri

Gine domuzunun aksine, hamster oldukça gergin bir tiptir. Kolay kolay manipüle edilmez ve en ufak bir sıkıntıda ısırmaktan çekinmez. Bu nedenle küçük çocuklu ailelerde önerilmemektedir.

bir doğa solitaire, sevgiyle dolup taşmaz ve mutlaka insanıyla bir ilişki kurmaya çalışmaz. Her neyse, kış gelir gelmez kış uykusuna girer, bu da onu biraz uyuşuk yapar.

Geri kalan zaman bir hayvan gece Geceleri barlarını kemirmek ya da kafesinin her yerine koşmak gibi talihsiz bir eğilimi olan. Ve iyi bir nedenle, sürekli egzersiz yapma ihtiyacı hissediyor! Her gece uyandırılmak istemiyorsanız, bu küçük kemirgeni tercih etmemeniz daha iyi olur. Özellikle onun bir kısa yaşam beklentisi Nadiren 3 yılı aştığı için…

hamster
Kredi: Ücretsiz Fotoğraflar/Pixabay

Öte yandan, hamsterın sadece kötü yanları olmadığını da bilin. Ayrıca bir küçük “palyaço” tarafıonu çok sevimli yapan oyunlara ve akrobasi sevgisinden dolayı.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bu yüzden hamsterınıza asla egzersiz topu almamalısınız.

Kobayınız için 100 ultra orijinal isim fikri

5 adımda hamsterınızın kafesini temizleyin

Onu mutlu etmek için 6 değerli ipucu

Tavşanımı nasıl mutlu edebilirim?