Hamsterim kış uykusuna yattı: ne yapmalıyım?

Bir hamsterınız varsa ve onu düşük sıcaklıktaki bir odaya bırakırsanız, Suriye (altın) hamsterınız kış uykusuna girebilir. Kış uykusuna yatarak, hamster kendisini yiyeceklerin tükeneceği soğuk bir dönemden korur.

Bir hamsterın kış uykusuna yatacağı nasıl anlaşılır?

Öncelikle bilmelisiniz ki ılıman bir odada yaşayan Suriye (altın) hamster kış uykusuna yatmaz. Bir odanın sıcaklığı bu kemirgen için idealdir. 18 ve 23 derece. Öte yandan, hamsterınız bodrumda veya garajdaysa, kış uykusuna yatması daha olasıdır çünkü sıcaklığın 13°C’nin altında olduğu ortam.

Durumunuz buysa, hamster zayıflatmak. Daha az aktive olacağı ve daha çok uyuyacağı gibi daha az yiyip içecektir. Ayrıca hamsterınız yağ biriktirecektir. Hamsterınızın kafesine daha fazla tohum koymak, onun kış uykusuna girmesini engellemez.

hamster
Kredi: Maksimum Piksel

Bir hamster kış uykusuna yattığında ne yapmalı?

Daha iyi hamsterınızın kış uykusuna girmesine izin vermeyin. Hamsterınızda yukarıda belirtilen belirtileri fark ettiyseniz, onu bir ılıman oda. Bununla birlikte, kış uykusuna yatmadan önce onu hareket ettirmek için refleksiniz yoksa, Çok geç değil.

İlk önce hamsterınızın olup olmadığını kontrol edin. hala canlı (ne yazık ki, hamster öldüğünde kış uykusuna yattığına inanılabilir). Hamsterin zaman zaman tohum yemek için hareket edip etmediğini izleyin. Sıcaklığı, nabzı ve nefesi de yaşayıp yaşamadığını görmenizi sağlar ancak bu her zaman kolay değildir.

Şüpheniz varsa, her zaman yapabilirsiniz bir veterinere danışın. Kontrol ettikten sonra, hayvanınızın kafesini ılıman bir odaya taşıyın (bir anda çok büyük sıcaklık farkları yapmamaya dikkat edin). Böylece hamster sonunda uyanacaktır.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bu yüzden hamsterınıza asla egzersiz topu almamalısınız.

Kışlama ve kış uykusu arasındaki fark nedir?

Kemirgenler: En yaygın hastalıklar

3 neden

Tavşanınızın bundan muzdarip olduğunu gösteren 6 işaret