Hangi sinekler ısırır ve ısırılırsa ne yapmalı?

Eski bir şehir inancı, bir fırtına veya yağmur geldiğinde sineklerin sokmaya başladığını öne sürüyor. Ünlü gibi bazı ifadeler ” Seni hangi sinek ısırdı? hatta bu teoriyi doğrulama eğilimindedir. Ancak size sineklerin iğnesi yokmuş, bu yüzden de sokamıyormuş gibi geldi… Gerçekte nedir?

Bazı sinekler ısırır ama hepsi değil

bu ev sineğiBüyük şehirlerde en sık rastlanan kene sokmaz. Biliyorsun, neden olduğunu bilmeden saatlerce etrafta dolaşan o sinek. Tersine, kuzeni isli sinekahır sineği olarak da adlandırılan, ısırabilir. Karasinek ile benzerliği, iki böceğin aynı aileye ait olması nedeniyle dikkat çekicidir.

Karasinek esas olarak üzerine yerleştiği organik madde ile beslenirken, şarbon uçar. kanı tercih et memeliler, özellikle sığırlar. Onun .. Var siyah hortum her zaman ileri gittiği ve kanını emmek için avını sokmasına izin veren. Diğer hematofag böceklerden farklı olarak, Her iki cinsiyette kanla beslenir, yani erkek ama aynı zamanda dişi.

is sineği
İsli bir sinek. Kredi: Pavel Krok/Wikimedia Commons

Esas olarak sunar Kırsal bölgedeözellikle ahırlarda, ahırlarda veya ağıllarda, isli sinek genellikle etrafta dolanır dışkı hayvanlar çünkü yumurtalarını orada bırakır. Ayrıca yakınlarda hayvanların bulunması hızlı beslenmesini sağlar. Ama yoluna çıkarsa insanları da sokabilir!

Şarbon ısırığı sadece acı vericiancak buna ek olarak hastalıkları, özellikle de şarbonözellikle hayvanlar.

Ve at sinekleri?

ait olan at sinekleriDiptera siparişisinekler gibi sokabildikleri bilinmektedir. Ve bu doğru! Bu büyük böcekler kanla beslenirler. yumurtalarının gelişmesini sağlamak, sivrisinekler gibi. Avlarına çoğunlukla hava sıcakken ve rüzgar olmadığında saldırırlar ve genellikle su kütlelerinin, bataklıkların veya ormanların yakınında bulunurlar.

Onların sokması çok olabilir acı vericiözellikle de giysileri ısırabildiklerinden.

İs sineği veya at sineği ısırması durumunda, hemen bir buz küpü olası şişmeyi önlemek için ısırık yerinde.

Hangi sinekler ısırır ve ısırılırsa ne yapmalı?

Dünyanın en pahalı 10 köpeği