Hiç kobayınızın veya çinçillanızın sevinçten zıpladığını gördünüz mü?

Küçük kemirgeniniz genellikle küçük gıcırtılar çıkaran küçük sıçramalar yapma eğiliminde mi? İlk kez katıldığınızda oldukça kafa karıştırıcı olabilir… Ama bu iyiye işaret ve nedenini açıklayacağız!

Sevinci ifade etmenin bir yolu

Tüy yumağınız ayakta dururken kendi üzerine, dört ayağı üzerinde zıplıyor mu? Bazen tekme atarken bir boğa gibi ileri geri koşuyor mu? Duvarlarda koşmak bile mi? İçiniz rahat olsun, spazmı yok ve epileptik nöbet geçirmiyor.

İngilizce’de bu neşe dansının bir adı var: patlamış mısır. Ve haklı olarak, bir çinçilla veya bir kobay bu davranışı benimsediğinde, bir mısır tanesinin patlamış mısır makinesinde ısıtılırken zıplamasına garip bir şekilde benziyor. Ancak hayvanın rock konserlerindeki müzik severler gibi “pogo” olduğu da söyleniyor.

Ve en azından, bu küçük kemirgenlerin özellikle yükseğe zıplayabildiğini söyleyebiliriz! En yükseğe zıplayanlar genç kemirgenlerdir ve en uzak olanı, yetişkinlerden daha hafif oldukları için. Ayrıca bu yoğun neşe davranışının gençlerde daha sık görüldüğünü de belirtmek gerekir.

Gine domuzu
Kredi: Kobay/Wikimedia Commons

Her iki durumda da, evcil hayvanınız sevinçten zıplayacak tipteyse, bu iyi haber. Gerçekten de bu, ona çok iyi baktığınız ve sizinle mutlu hissettiği anlamına gelir!

Çinçilla veya kobayınızı nasıl mutlu edersiniz?

Sırf kobayınız veya çinçillanız sevinçten zıplamamış diye mutlu olmadıkları anlamına gelmez. Etkisinde, bazı hayvanların mutluluklarını ifade etmenin başka yolları vardır. Bazıları da yaşlandıkça bu davranışa girmeyi bırakırlar.

Ancak, evcil hayvanınıza ihtiyacı olan her şeyi sağladığınızdan emin olun. Yani:

  • Uygun ve yeterli yiyecek
  • Sınırsız taze temiz su
  • Günlük fiziksel aktivite
  • Yılın her günü ona adanmış bir oyun ve kucaklaşma zamanı
  • Yeterince büyük bir kafes ve uyarıcı aksesuarlar
  • Güvenlik hissi

Sevinçten zıplayan bir kobayın videosu:

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Guinea Pigim Titriyor: Neden 3 Sebep

Bu yüzden hamsterınıza asla egzersiz topu almamalısınız.

Çinçillam her yere işiyor: 6 neden

Kobaylar neden C vitamini ile desteklenmeli?