İnsanlar köpeklerden pire alabilir mi?

Pirelerin köpek arkadaşlarımızın sağlığı üzerindeki sonuçlarını düzenli olarak duyuyoruz: kaşıntı, alerji… Peki ya insanlar? Biz de pire yakalayabilir miyiz?

İnsanlar da pire kurbanı olabilir

evet biz de olabiliriz pire tarafından ısırıldı. Yine de, hayatta kalamazlar vücudumuzda. Gerçekten de köpeklere yerleşen pireler esas olarak köpeklerle beslenirler. köpek veya kedi kanı.

Üstelik, yeterince kıllı değiliz bu parazitler için ev sahibi olmak. Aslında, pire büyümeyi sever sıcak, nemli ve karanlık yerler, evcil hayvanlarımızın kürkünde olduğu gibi. Bu nedenle, saçınıza bir çip takılacaksa, onu yok etmek için sıcak bir duş yeterli olacaktır.

Ancak, köpeğinizle yatmaya alışkınsanız veya köpeğinizin oturma odalarına girmesine izin verilmişse, yine de bir düzenli olarak haşere kontrolü. Gerçekten de, özellikle bacaklarda, birkaç aç pire tarafından yutulmanız oldukça olasıdır. Bu durumda, küçük pembe veya kırmızı düğmeler eşlik edecek, kaşıntı.

tırmalamak köpek
Kredi: iStock

Ayrıca, var olan yüzlerce pire türü arasında, Bir tane var (Tahriş edici bir pire) insanlar üzerinde yaşayabilen. Ancak bu durumda köpeklere bulaşmaz.

Köpek pireleri tehlikeli midir?

Köpeklerde, pire istilası ciddi hasara neden olabilir. Gerçekten de, sadece neden olamazlar güçlü tahrişancak ek olarak şunlara yol açabilirler: anemiözellikle yavru köpekler, yaşlı veya hasta köpekler gibi zaten zayıflamış köpeklerde.

İnsanlarda tek risk, ısırıklar enfekte olur. Gerçekten de pireler parazitler (tenyalar) veya bakteri doğrudan insanlara veya köpeklerle temas yoluyla aşılanabilir. Bu bakteriler neden olabilir ciddi hastalıklarözellikle fare tifüsü.

Bu nedenle ısırıkların sabun ve su ile iyice temizlenmesi ve ardından antiseptik losyon ile dezenfekte edilmesi esastır. Ve özellikle kaşıma ! Ayrıca, köpek solucanları gibi diğer parazitler insanlara bulaşabilir mi?

Köpeğin tüylerine yerleşmiş pirelerden kurtulmanın farklı çözümleri vardır. Ne yazık ki, kediler dışarıda bırakılmaz. Zararlılar ayrıca kedilerin günlük olarak korudukları ipeksi tüylere de yerleşirler. Bu yüzden kedinizde pire varlığını gösteren bu 5 işareti takip edin.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Pireler: Evcil hayvanlarınızdan kurtulmak için 5 doğal ipucu

Köpeğim neden sık sık patilerini yalıyor?

Köpekler bit alabilir mi?

Bu benekli at ırkı hakkında bilmeniz gereken 4 şey

Evlerimizin odununu yiyen 5 küçük hayvan