İyi beslemek için 3 ipucu

Aslen And Dağları’nın yüksek platolarından gelen çinçilla, özellikle kırılgan küçük bir kemirgendir. Kaliteli bir diyet, daha sonra 20 yıl yaşayabilecek olan bu otobur için iyi bir sağlık garantisidir. Doğada çinçilla, yolda bulduğu herhangi bir bitki türüyle beslenir. Peki ya yerli çinçilla? Ona hangi yiyecekleri vermeli?

1. Saman

Şinşillalar için saman çok önemlidir. Gerçekten de, birçok kemirgen gibi ona izin verir. hayatları boyunca büyüyen dişler, dişlerini aşındırmak. Ek olarak, saman lif açısından zengin, çinçilla’nın bağırsak geçişinin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Oranında kuru, yeşil, temiz ve iri saplarda verilmelidir.günde bir avuçtercihen sabahları.

Ancak dikkat edin, kalitesiz saman almamanız şiddetle tavsiye edilir. Tercih vermek daha iyi pet shoplarda satılan saman veya binicilik merkezlerinde, çiftçilerinkine pestisitler ve diğer kimyasal gübreler bulaşabilir.

2. Çinçilla peletleri veya mama taneleri

Samana ek olarak, pelet şeklinde chinchilla kibbles, beslenme ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyarlanmış hamster, tavşan veya sincap kroketlerinden farklı olarak bu alacakaranlık hayvanının. onlar getirmeliler %15 protein, %14 lif ve %3 yağ. Yetişkin bir chinchilla için akşamları verilen günde 30 gram (bir yemek kaşığı) genellikle yeterlidir.

çinçilla uyuzu
Kredi: iStock

tercih etmek daha iyidir peletlerve tohum karışımları için değil, çünkü çinçilla yiyeceğini ayırma ve ihtiyaç duyduğu bazı tohumları bir kenara bırakma eğiliminde olacaktır.

3. İkramlar

Bir çinçillaya ölümünü riske atmadan her şeyi ve hiçbir şeyi veremezsiniz. Bu anlamda tavsiye edilirmeyve ve sebzelerden kaçının, çok ıslak. Öte yandan, tavsiye edilir kuru yiyecekleri tercih et kuru otlar, karahindiba kökleri veya sebze çubukları gibi.

Bir çinçilla özellikle hassas bir varlıktır. Bu nedenle, her türlü tatlı kek, şekerleme, yer fıstığı, badem, ceviz, fındık, tahıl gevreğini diyetinizden çıkarmanız gerekir… Benzer şekilde, çoğu bitki zehirlidir bu kemirgen için.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Çinçillam her yere işiyor: 6 neden

Çinçilla hakkında 15 yanlış anlama

Kemirgenler: En yaygın hastalıklar

Tavşanımı nasıl mutlu edebilirim?

Kobayınızın sizi sevdiğini gösteren 5 işaret