katliam ne zaman duracak?

11 Eylül’de başlayan dağ sıçanı avı 9 Ekim 2022 Pazar günü sona erdi. Korunan bir hayvan olarak statüsüne rağmen, dağ sıçanı her yıl birçok Fransız bölümünde bu çok eleştirilen uygulamadan geçiyor. Hayvanların korunması için savaşan birçok kuruluş da işleri gerçekleştirmek için seferber oldu.

Dağ sıçanı 1000 m yükseklikteki dağlarda yaşar ve bazen yürüyüşçüler tarafından saldırı kurbanları. Bununla birlikte, bu hayvan esas olarak her yıl Fransa’nın güneydoğusundaki yaklaşık on departmanda yürürlükte olan bir av mevsimi ile karşı karşıyadır. Burada türlerin düzenlenmesine dair en ufak bir ihtiyaç bile yoktur, bu da ek olarak nesli tükenmekte. Ama o zaman, bu karşılıksız hayvan katliamının saf ve basit yasağı ne zaman sona erecek?

dağ sıçanı
Kredi: Julius_Silver/Pixabay

STK’lar köstebek avında birleşiyor

Köstebek 1990’dan beri korunan bir tür Bern Sözleşmesine göre. İsviçre anlaşmalarından 32 yıl sonra yer yer avlanmaya devam ediyor. Bu nedenle, bu avın başlamasından hemen önce, 24 ONG30 milyon arkadaş da dahil olmak üzere, bu uygulamayı kınamak için bir araya geldi.bir tribün 2023-2024 dağ sıçanı av sezonunun hiç yaşanmaması ümidiyle. Brigitte Bardot Vakfı ayrıca bu oyuk açan hayvanı korumanın acil ihtiyacının da altını çiziyor.

Bu nedenle hayvan savunma örgütlerinin mücadelesi, farkındalık yaratmaya ve katliam olarak gördükleri şeyi durdurmaya devam ediyor. Onlar da kurdular bir dilekçe (katılabileceğin) hedeflenen dağ sıçanlarının avlanmasını kesin olarak yasaklamak. Yine de küçük bir ilerleme, Pireneler-Orientales ve Cantal bu yaz sonunda karar verdi köstebek avını yasakla onların topraklarında.

Nesli tükenmekte olan bir tür olan dağ sıçanı

İklim değişikliği tüm biyosferi etkiliyor, bunu hepimiz biliyoruz. Ve ne yazık ki, dağ sıçanları doğrudan kurbanlardır. Etkisinde, bendaha az kar yağışı yaşam alanlarını rahatsız eder. Normalde yüksek platolarda bir araya gelen bu kompakt kütle olmadan, bu küçük hayvanlar giderek daha fazla bulunur. birbirini izleyen kışların yoğun ve sert soğuğuna maruz. Sonuç olarak, vücut ısısını korumak için daha fazla enerji harcarlar. Yaklaşık altı ay süren kış uykusu döneminden sonra dişiler kendilerini çok zayıf bulur ve doğururlar. daha az sağlam açıklıklar. bu tur zayıflatır ve böylece alpin dağ sıçanlarının popülasyonunu azaltır.

dağ sıçanı
Kredi: Brian EKushner/iStock

Ayrıca, dağ sıçanı dağlarımız için son derece yararlı. Aslında, esas olarak katkıda bulunur toprak verimliliği dünyayı havalandıran bir oyuk hayvanı olarak çalışması sayesinde. Hepsi bu kadar değil, çünkü yüzeyleri sürmek, farkında olmadan kuşlar ve omurgasızlar gibi birçok hayvanın bağımlı olduğu doğal ihtiyaçların sağlanmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca bu hayvan beslenerek dağ bitki örtüsünü çeşitlendirir. Dağ sıçanının bir hayvan olduğunu da unutmamalıyız. korku ve acı hissediyor. Ve son olarak, bu uzun ot yiyici olmadan çığ riski önemli ölçüde artar. Bu nedenle dağ sıçanının, masiflerimizin biyoçeşitliliği için kuşkusuz gerekli olduğunu kabul edeceksiniz.

Bizim için en değerli olanı hala zaman varken tasarruf edin: çevremiz çok eşsizçünkü başkalarını bulamayacağız.

Dünyanın en küçük 5 kedi cinsi

Bir atın yaşam beklentisi nedir?