Kediler gündüzleri neden bu kadar çok uyur?

Bir kediniz varsa, gün boyunca şekerlemelerine çok ama çok bağlı olduğunu fark etmişsinizdir. Gerçekten de, muhtemelen hayatının üçte ikisini uyuyarak geçirecek. Kulağa inanılmaz geliyor ama kediler neden bu kadar çok uyuyor?

Kediler geceleri yaşadıkları kadar uyurlar!

kediler çok uyur : günde yaklaşık 15 saat! Hatta bazıları akşam 8’e kadar uyuyabilir. Öte yandan, sabah işe gitmek için yola çıktığınızda, kapıya kadar sizi takip eden (en sadık olanlar için) veya geçişinizi izleyen (daha az sadık olanlar için) yol arkadaşınızı mutlaka fark etmişsinizdir. Etkisinde, kediler en çok alacakaranlık ve şafak arasında aktiftir. Göründüğü kadar paradoksal olarak, bu nedenle gün genellikle uykularına ayrılır ve fiziksel aktiviteleri geceleri gerçekleşir. Kediler gece hayvanlarıdır üssünde. Bu nedenle gün içerisinde dinlenmeli ve yorulmamak için enerji tasarrufu yapmalıdırlar. Ama neden bu ritme sahipler?

uyuyan kedi
Kredi bilgileri: kiwi1853/Pixabay

Kedinizin atası muhtemelen korkunç bir avcı. Gece çöktüğünde, avlanmak için vahşi doğada bayıldı. Bu avın meyveleri (ve İnsan’ın safkan kediler) soyun devam etmesine izin verdi. Bu nedenle, bu büyük avcı soyu bugün kendini kanepenin lideri ilan eden kişi tarafından temsil edilmektedir: kediniz.

Bu yarışın bir parçası olsa bile evcil kediler ve onu düzgün beslerseniz, avlanma içgüdüsüne boyun eğmekten asla vazgeçmez. Üstelik birçoğu, kedinin “hediye” yaptığı ustalardır. Gerçekten de, bazı kedigiller gecenin avını insanlarına getirmeyi sever.

Kedinizin uzun uykularını açıklayabilecek diğer nedenler

Kediler, sıcaklık nedeniyle şekerlemelerini büyük ölçüde uzatabilirler. Ne kadar soğuk olursa, kediler o kadar uzun uyur mümkün olduğunca fazla vücut ısısını korumak için. bu kediler de hareketsizlik nedeniyle uyurlar. Pazar sabahı biraz bize benziyor. Kedi yalnız uzun saatler geçirirse (iş yerinde uzun günler geçirdiğinizde), o zaman daha fazla uyuyacaktır. Bu can sıkıntısı anlarında, boşluğu doldurmak için “beklemeyi” tercih eder.

uyuyan kedi
Kredi bilgileri: taniche/iStock

Ancak, bu uzun uyku döngüsünü kısaltabilecek birkaç neden vardır.

Tersine, işte azaltan bazı faktörler kedi uyku zamanı :

  • Sıcaklık : çiftleşmeye çalışmak için dinlenerek daha az zaman harcarlar.
  • yiyecek arama : Doğada, kedigiller kendilerini desteklemek zorundadır, bu nedenle evcilleştirilmiş emsallerinin aksine dinlenme süreleri kısalır.
  • ebeveynlik : evet, yavru kediler, genç annelerin gösterdiği özel ilgiyi gerektirir!

Hemen şimdi hayvanlara yardımcı olacak 8 harika fikir!

Dünyanın en nadir 10 atı