Kediler neden köpek maması yiyemez?

Kedilerin, kendilerini zehirleme cezasıyla, köpeklerin kroketlerini veya patelerini hiçbir şekilde yiyemeyecekleri kabul edilmektedir. Ancak, bu tamamen doğru değil. Aslında, köpek maması kediler için toksik değildir. Sorun, kedigillerin sağlığı için gerekli olan besinleri içermemesidir. Açıklamalar.

Farklı ihtiyaçlar

kediler hayvanlardır tamamen etobur, oldukça omnivor olan köpeklerin aksine. Diyetleri şunları içerir: daha fazla protein ve yağ içerdiği köpeklerden daha daha fazla tahıl. Bununla birlikte, tahılların kedi için sindirimi zordur ve yağlar da köpek için zordur.

Üstelik, kedilerin kesinlikle taurine ihtiyacı var diyetlerinde, çünkü vücutları köpeklerin aksine yeterince sentezlenmez. Taurin eksikliği bu nedenle ciddi kalp problemleri birlikte körlük kedi dostlarımızla.

Böylece bu iki türün kesinlikle aynı besin ihtiyacına sahip olmadığını görebiliriz. Bu nedenle düşünülemez kedinizi köpek maması ile beslemek için veya tam tersi. bu eksiklikler geliştirebilecekleri, orta vadede, sağlıkları üzerinde, muhtemelen hayvanın ölümüne kadar giden ciddi sonuçlar doğuracaktır.

köpek kedi yemek
Kredi: iStock

Kedim mama mamasını yedi, endişelenmeli miyim?

Bir gün kediniz köpeğin mama tanesini yerse, panik yapma. Yukarıda söylediğimiz gibi, köpek maması kediler için toksik değildir, onların beslenme ihtiyaçlarına uygun değildir. Yani asıl mesele, bunun her gün olmamasıdır.

Kedinizin kasesinin içindekini yiyip bitiren köpeğinizse, bu aynı şeydir. Sadece ara sıra oluyorsa, sorun değil. Öte yandan, bunun mümkün olduğunca az tekrarlandığından emin olun, çünkü kedi maması çok yağlı köpekler için ve köpeğiniz bu nedenle hızla obez olabilir.

Bunun düzenli olarak olmasını nasıl önleyebilirim?

Kedinizin sadece kendisine yönelik mamalarla beslenmesi için, kasenizi köpeğinkinden ayırın. Konaklamanız izin veriyorsa, hibe belirli köşeler nispeten uzak her hayvan için. Böylece kediniz evin bu bölümünün – ve sadece bu bölümün – yemeği için kendisine ayrıldığını öğrenecektir.

Ayrıca kedi maması konusunda tavsiye almak isterseniz, bize danışmaktan çekinmeyin. Kedinizi iyi beslemek için 7 ipucu. Ve bünyenize tam olarak uyan bir diyet için, kediler için BARF diyetiesas olarak çiğ etten oluşur ve ideal bir besin alımı amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.

Köpeğinize Verebileceğiniz 10 Sebze

Köpeğinizi günde kaç kez beslemelisiniz?