Kedim mırıldanmıyor: bu normal mi?

Kedileri en iyi karakterize eden şey onların yatıştırıcı mırıltılarıdır. Ancak bir kedi asla mırıldanmaz veya aniden mırıldanmayı kesebilir. Bu durumda bu içgüdüsel davranışın aniden kesilmesinin nedenlerine bakmak gerekir.

Kediler neden mırlar?

Yavru kediler doğumdan itibaren annelerinin mırlaması ile güven verirler. Daha sonra bu mırlamayı yeniden üretmeyi öğrenirler. onunla iletişim kurözellikle ondan yemek yemesini istemek için.

Yetişkin olduklarında, kediler olumlu ya da olumsuz bir duygu hissettiklerinde genellikle mırıldanmaya devam ederler: esenlik, neşe, acı, stres… Mırıldamak mutlaka bir mutluluk göstergesi değildir.

Mırıldamayan bir kedi mutlaka mutsuz değildir

Bazı kedilerin diğerlerinden daha yüksek sesle mırıldandığını fark etmişsinizdir. Yani, kedinizin mırlamadığını düşünüyorsanız, kulağını onun yanına koy sarılma seansının ortasındayken ve dinlerken… Gerçekten de, bazı kedilerin zar zor duyulacak kadar alçak uğultu.

Hala hiçbir şey duyamıyorsanız, ancak erkek kediniz mutlu görünüyorsa (oynar, size sarılır, iyi yer…), Endişelenmeannesi mırıldanma sanatını kesinlikle ona aktarmadı ve bu onun hayatını değiştirmeyecek!

sohbet
Kredi: iStock / kosobu

Öte yandan, kediniz alıştığında mırıldanmayı bırakırsa ve rahatsızlık belirtileri (iştahsızlık, karamsarlık, yalnızlık, zamansız miyavlama vb.), bu, bir şeyin onu rahatsız ettiğinin veya bir hastalığın başladığının işareti olabilir. Bu durumda, hemen veterinerinize danışın.

Bunu bildiğim iyi oldu : tersine, hiç mırıldanmamış bir kedinin birdenbire bunu yapmaya başlaması oldukça olasıdır. Bu konuda bir kural yok!

Ayrıca, kendiniz bir kediye sahip olmanız önemlidir. kedi davranışları hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek. Bu, anormal sinyallerin tespit edilmesini mümkün kılar ve böylece müdahale etmek hızlıca Hayvanın acil durumda olduğuna inanıyorsanız. Ve tam olarak, az ya da çok ciddi patolojilerin belirli öncü semptomlarını doğru bir şekilde tespit etmek için, aşağıdakileri öğrenin. Kedinizin hasta olduğunu gösteren 12 işaret.

Bir kedinin mutlu olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Mırıldamamasının yanı sıra, kedinizin mutlu olup olmadığını anlamakta zorlanıyor musunuz? Normaldir, kedi dostlarımız her zaman duygularını gösteremezler. Ancak, bazı işaretler aldatmaz.

Yani kediniz evinin etrafında kayıtsızca hareket et, duvarlara sarılmadan, kendi bölgesinde rahat hissettiği anlamına gelir. Aynı şekilde, sürekli mobilyalara sürtünerek veya her yere idrar yaparak bölgesini işaretlemek yerine zamanını uyuyarak ve size sarılarak geçirmeyi tercih ediyorsa. Son olarak, size bakarken gözlerini yavaşça kırpma alışkanlığı varsa, bu size güvendiğinin ve varlığınızın onu rahatlattığının bir işaretidir.

5 neden

Bir kedinin hamileliği ne kadar sürer?