Kedim pençe yastığını yaraladı: nasıl tedavi edebilirim?

Kediler doğaları gereği avcıdır. Maceralara atılmayı, av aramayı ve hatta ağaçlara atlayıp tırmanmayı severler. Çok çevik, yine de küçük pençelerini teste tabi tutuyorlar. Bu nedenle, pedlerinin doğal sağlamlığına rağmen pedlerini yaralayabilirler. Bu durumda, bu birkaç ipucunu takip etmek akıllıca görünüyor.

Ped yaralanmasının nedenleri

Bir kedi, vücudunun en çok maruz kalan kısmı olduğu için yastıklarını kolayca yaralayabilir. yanıklar, kesikler, ampuller ve diğerleri yaralar. Bu nedenle çok kayalık, çok sıcak, çok soğuk bir yüzeyde, hatta kendine zarar veremeyecek kadar keskin bir cisim üzerinde yürümesi yeterlidir. Bir yara durumunda, ped daha sonra kanama bolca, kedi olabilir topallamak ya da patilerini aşırı yalamak.

Yaralanmanın nedeninin de olması mümkündür.bulaşıcı köken, bir mikrop neden olur. Her durumda, önlem alınmalıdır. Yaranın boyutu bir tahtakurusu kadar büyük değilse, kendiniz iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Öte yandan, en ufak bir şüphede ve iyileşmenin çok yavaş olması durumunda, bir veterinere danışın.

kırmızı kedi patisini yalıyor
Kredi: TeamK/Pixabay

İlk yardım

Kedinizin yastığını incittiğini fark ettiyseniz ve durum ciddi görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey patisini durula ılık su ile. Bu, yarayı daha iyi gözlemlemenizi ve herhangi bir yabancı cismi çıkarmanızı sağlar.

Ped temizlendikten sonra, bir antiseptik solüsyona batırılmış steril gazlı bez (hidrojen peroksit tipi) ve herhangi bir enfeksiyonu önlemek için pedin üzerinden geçirin. sonra uygula diglukonat de klorheksidin iyileşmeyi teşvik etmek için pedin üzerinde. Bu ürünü daha doğal aloe vera özü ile değiştirebileceğinizi unutmayın.

Son olarak, bir gerçekleştirin bandaj kedinizi korumak için yastığının etrafına sarın. Tüy yumağınız tamamen iyileşene kadar işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

istediğin kesin kedinizin sağlığını mümkün olduğunca koruyun. Yalnız, bir hayvanın nasıl çalıştığını anlamak kolay değil çünkü hiç konuşmaz ve şikayet etmez. Bu nedenle, dikkatli olmak sahiplerine kalmıştır. anormal işaretleri tespit etmekörneğin topallama veya tespit edilmesi daha az belirgin olan herhangi bir davranış değişikliği gibi. Böylece bulabilirsin Kedinizin acı çektiğini gösteren 25 işaret. Bundan sonra, tek yapmanız gereken, biraz ağrılı olup olmadığını veya onu bir veterinere götürmenin acil olup olmadığını belirlemektir.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Kedi tüyü: Bakımı için 5 doğal ipucu

Ultra orijinal tavşanlar için 100 isim

Uygulamak için 11 ipucu