Kedimin kulakları sıcak: bu normal mi?

İşte, sessizce koltuğunuza kurulmuş, eliniz kulaklarında durduğunda kedinizi şımartıyorsunuz. Normal sıcaklığa kıyasla çok sıcak veya çok soğuk olduklarını nasıl anlarsınız? Kulaklar hastalığı gösterebilir mi? Bu soruların cevabını bulmak için hemen işaretleri deşifre edelim ve kedinizi iki kulağına dayayalım.

Kedimin normal kulak ısısı ne olmalı?

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak kedilerin vücut ısısı vardır. biraz daha yüksek insanınkine. Doğası gereği, gerçekten de normal bir sıcaklığa sahiptirler. 38 ila 39°C. İnsanlara kıyasla oldukça incelikli ama biyoloji açısından pek çok şeyi değiştiriyor, bahsetmiyorum bile. onların kürkü bu da onların sıcak ve soğukla ​​olan ilişkisini değiştirir.

Ama o zaman kulaklar ne olacak? Tahmin edebileceğiniz gibi, vücudun geri kalanıyla mutlaka aynı sıcaklığa sahip olamazlar. iki ucu oluşturdukları için. Aynı şekilde, vücudun geri kalanında olduğu kadar kürkün korunmasından da faydalanmazlar. Bulundukları ortamın iklimi bu nedenle bir kedinin kulaklarının sıcaklığını tanımlayacaktır.

Gerçek bir termoregülasyon aracı

zorunda olduğumuzu anlıyoruz bağlamı dikkate al kedinizin kulak ısısının küçük bir sağlık sorununa işaret edip etmediğini öğrenmek için. Soğuksa, onların da olması oldukça normaldir. Aksine, yazın sıcak olmaları mantıklıdır: termoregülasyon için kullanılır ve kedinin vücudunu yenilemeye yardımcı olur. İkisinden biri bir kulak sıcak, diğeri değilkendinize vücudun sadece bir tarafında güneşe maruz kalıp kalmadığını sorun.

sohbet
Kredi: i_talay / iStock

Benzer şekilde, bir kedinin kulakları sıcak olacaktır. fiziksel efordan sonra, yine doğal sıcaklık düzenlemesi adına. Kısacası, eğer endişelenecek bir şey yok evcil hayvanınızın davranışı size normal geliyor ve kulaklarının sıcaklığının mantıksal olarak yakın çevreden geldiğini.

Ne zaman endişelenmelisin?

Tüy yumağınızın sahibi olarak, ateş veya diğer sağlık durumlarını gösterebilecek olağandışı değişiklikleri en iyi tespit eden kişi sizsiniz. eğer o kulaklarını çok kaşıyorsık sık başını sallar ve anormal derecede sıcak kulakları vardır, rahatsızlığın olup olmadığını gözlemlemek için ekstra dikkatli olun. yolcu ya da değil.

Kedinizin kulakları anormal derecede sıcaksa ve şişme, kızarıklıkanormal salgılar veya kabuklanmalar, buna ışık tutmak için veterinerden randevu almaktan çekinmeyin. iltihap ve bir olup olmadığına bakın kulak enfeksiyonu veya enfeksiyonu.

Ama bazen kötülük olabilir görünmez – ve kediler rahatsızlıklarını gizlemede iyidirler. Sıcak kulaklara ek semptomlar bu nedenle uyarılmalıdır. A iştah kaybı veya değişikliğiAğır solunum, hareket zorluğu her zamanki gibi bariz uyarı işaretleridir.

Kedi sağlığı temasında kalmak için, hayvanınız günlük yolculuğu engellerle dolu olduğundan patilerini incitebilir. Bir kedinin pençe yastığına nasıl bakacağınızı öğrenin.

Bir kedinin hamileliği ne kadar sürer?

Köpeğinize Verebileceğiniz 10 Sebze