Kediniz nasıl görüyor?

Bir kedi sahibi olarak kendinize şu soruyu zaten sormuşsunuzdur: kedim dünyayı nasıl görüyor? Ve beni nasıl görüyor? Göreceğiniz gibi, kedilerin görüşü sanıldığından çok daha karmaşık…

1. Renkleri görür

Sanılanın aksine kediler siyah beyaz görmezler. Belirli renkleri, özellikle de sarı ve mavi. Öte yandan, ayırt etmezler. allık ve dikey. Bu nedenle, kedilerin dünyaya dair bir vizyonu vardır. sıkıcıhatta “pastel”.

Nedeni ? Onların retina insanlardan daha az koniye sahiptir. Şimdi, bunlar koniler, ışığa duyarlı hücrelerrenklerin ayırt edilmesini sağlar.

2. Karanlıkta görür ama tamamen karanlıkta görmez

Genellikle kedinin zifiri karanlıkta bile görebildiği söylenir. Tamamen yanlıştır. Aslında daha iyisi olsa bile gece görüşü Bizden çok, gün ışığında olduğu gibi görebilmek için hala minimum ışığa ihtiyacı var.

Gerçekten de, kedinin şaşırtıcı bir emme ve emme kapasitesi vardır. ışığı yansıtmakne kadar küçük olursa olsun, bu onun çevre karanlıkta. Bu, onun gözler parlıyor karanlıkta ! Dahası, dilate ise öğrenciler ışık söndüğünde, böylece daha fazla sayıda ışık ışınları.

Öte yandan, hayır ise Işık kaynağı odada erişilebilir (örneğin Ay ve hatta yıldızlar) ve karanlığın tamamlandığını, kedi göremez.

Kedi karanlıkta bizden daha iyi görüyorsa, bunun nedeni onun bir gece Avcısı. Bu nedenle geceleri avını ayırt etmesi gerekir!

kedi gözleri
Kredi bilgileri: NatWhitePhotography/Pixabay

3. Bulanık görüyor

kedi miyop Ayrıca presbiyopikyani görüyor başıboş dolaşmak uzak ve yakın. Bu nedenle, kedinizin sizi tamamen odakta görebilmesi için, ayakta durmanız gerekir. 20 ila 40cm onun.

4. En ufak hareketi tanır

Kedinin bir Görüş alanı üstün olduğu için insanınkinden çok daha geniştir. 200°. Böylece en ufak bir hareketi bile ayırt edebiliyor ki bu onun hayret verici halini açıklıyor. refleksler. Avını yüzlerce metre öteden bile görebilir.

Ancak kalırsa bunu fark etmesi imkansız olacaktır. hareketsiz ve hareketleri yavaşsa onu görmesi çok zor olacaktır. Gerçekten de, kedi algılar 10 kat daha kötü insanlardan daha yavaş hareketler!

Dünyanın en nadir 10 atı

Köpeğinizin tüylerinin güzelliğini nasıl koruyabilirsiniz?