Kesinlikle unutulması gereken 15 yanlış anlama!

Devekuşları korktuklarında gerçekten kafalarını kuma mı saklıyorlar? Bu yanlış. Deve kuşları korktuklarında kaçarlar. Çinçilla dahil çoğu hayvan hakkında yanlış anlamalar var. İşte çinçillalar hakkında bulabileceğiniz tamamen yanlış bazı yanlış anlamalar.

1. Bir çinçilla fıstık yiyebilir.

Bir çinçilla fıstık veya badem yerse aniden ölmez, ancak hidrosiyanik asit içeren gıdalar çinçilla için gerçekten kötü. Orta veya kısa vadede zehir gibi davranıp onu öldürebilirler.

2. Bir çinçilla sert ekmek yiyebilir

Olabilir, ancak küçük hayvanınız için zararlı olma ihtimali var. ekmek kabızlık onun için tehlikeli olabilecek çinçilla.

3. Bir çinçilla taze bitkileri yiyebilir.

Şinşilla meyve, sebze ve taze ot gibi taze bitkileri yiyemez. Çöl bölgesinden geliyorsanız, chinchilla’nız tercihen beslenmelidir. kurutulmuş bitkiler.

4. Bir çinçilla şişelenmiş su içmelidir.

Kediler, köpekler ve tavşanlar gibi çinçillalar da sudan çok iyi içebilir. musluk suyu (içmemenizin tavsiye edildiği durumlar hariç).

5. Bir çinçilla tavşan kafesinde yaşayabilir.

Çinçilla’nın bir zıplayan hayvan, yani atlaması gerekiyor. Ancak, bir tavşan kafesi yeterince uzun değildir. Çinçilla’nın kafesi yüksek olmalıdır. platformlar böylece eğlenebilir ve gelişebilir.

çinçilla uyuzu
Kredi: iStock

6. Bir çinçilla gece veya dışarıda kalabilir

çinçilla ısı ihtiyacı yaşamalı ve neme maruz kalmamalıdır. Bu nedenle dışarıya konmamalıdır. Ek olarak, yırtıcıların sinsi sinsi olması muhtemeldir. Ayrıca kürkü karanlıkta yaşamamalı, ben değiller.

7. Bir çinçilla bir kemirgenle yaşayabilir

Tavşanlar, kobaylar, degus ve çinçillalar çok farklı hayvanlar. Aynı yeme ve iletişim biçimlerine sahip değiller. Bu nedenle onları bir arada yaşatmamak daha iyidir.

8. Bir çinçilla bir aile üyesiyle çiftleşebilir.

bu akrabalı yetiştirme asla iyi bir şey yapmaz, her şeyden önce chinchilla’nızın kız kardeşi, erkek kardeşi, annesi, babası vb. ile ürememesine dikkat edin.

9. Bir çinçilla her yaşta üreyebilir.

Bir dişi dört ila altı ay arasında cinsel olarak olgun olmasına rağmen, en az dokuz ay ve 550 gramdan daha ağır olduğu için üreme daha güvenlidir.

10. Dişisinden ayrılan bir erkek kendini kederden öldürür.

Bu oldukça popüler yanılgı doğru değil. Çinçilla çiftlerinizi korkmadan ayırınözellikle dişi yeni bebek sahibi olduğunda, doğumdan hemen sonra doğurgan olduğunda ve yeni bir altlık yapması gerekmediğinde.

çinçilla
Kredi: iStock

11. Aynı cinsiyetten çinçillalar birlikte yaşayamaz.

Aynı cinsiyetten çinçillalar arasında birlikte yaşama oldukça mümkündür. Bu yüzden birkaç erkek koymaktan çok korkmayın veya birkaç kadın birlikte.

12. Bir çinçilla korktuğunda kuyruğunu düşürür

Bir çinçilla bir kertenkele değildir. Böylece korkan bir çinçilla idrar atarak kendilerini savunacaklar tüylerini yayarak ya da küçük bir koku yayarak yırtıcılarının üzerinde.

13. Bir çinçilla fazla zaman ve dikkat gerektirmez.

Sevişme ve sarılma söz konusu olduğunda, çinçillalar en sevecen hayvanlar değil ama yine de ilgiye ihtiyaçları var. Onu sana alıştırmazsan seni gördüğünde korkabilir ve kaçabilir. Ayrıca, evinizde dolaşmasına izin verdiğinizde, onu izlemek daha iyidir.

14. Bir çinçilla suda yıkanabilir

Nemden en iyi şekilde kaçınıldığından, chinchilla’nıza su dökmek kesinlikle önerilmez. Yıkanmasını istiyorsan, sadece ihtiyacı var terre veya banyo kumu (şinşillalar için).

15. Çinçilla güzel kokmaz.

çinçilla çok idrar yapma çünkü az içer, bu da kokuları sınırlar. Kafesi haftada en az bir kez temizlerseniz, kötü kokmaz.

çinçilla
Kredi: Maksimum Piksel

Ayrıca beğeneceksiniz:

Çinçillam her yere işiyor: 6 neden

Chinchilla: Onu iyi beslemek için 3 ipucu

Bu 10 kemirgenden hangisini ailenize kabul etmelisiniz?

Tavşanınızı soğutmak için 6 ipucu

3 neden