Kesinlikle unutulması gereken 5 fikir!

Tavşan kırılgan bir hayvandır. On yıl rahat yaşayabilmesi için uygun bir diyetle beslenmesi gerekir. Ne yazık ki, hangi yemeğin onun için gerçekten iyi olduğunu bilmek için doğruyu yanlıştan nasıl ayıracağını bilmek bazen zordur. Gerçekten de, konuyla ilgili birçok fikir dolaşıyor. Ve en azından şunu söyleyebiliriz ki bunlar gerçek yeme alışkanlıklarına dönüştüğünde özellikle tavşan dostlarımız için tehlikeli olabilir.

1. « sert ekmek dişlerine iyi gelir »

Hepimizin aklında bir gün öncesinden sert ekmeğin krutonlarını kemirmekten zevk alan tavşan görüntüsü vardır. Gerçekte, ekmek ve türevleri (peksimet, tahıl ekmeği vb.) zararlı yiyecek tavşan için. Gerçekten de, uzun vadede, ona neden olabilir bağırsak bozuklukları az çok ciddi.

Üstelik, sanılanın aksine, o yapmadı. verimlilik yok diş dosyalama üzerine.

2. « Cüce tavşanın özel yiyeceğe ihtiyacı var »

Kesinlikle hayır. en cüce tavşan kesinlikle bir cüce, ama o bir tavşan olarak kalıyor. Bu nedenle bir ihtiyacı var aynı güç kaynağı büyük kuzenlerininkine. Yine de ona kendi boyutuna uygun miktarlar verirken dikkatli olun, çünkü cüce tavşan hızlı büyüme eğilimi.

3. « İshal olursa bir süre onu beslemeyi bırakıyorum”

Özellikle hayır! Bir tavşan kemirmek gün boyunca, bir kedi gibi. Bunun dışında, eğer tavşan yemeyi bırakırsa, sindirim sistemi artık çalışmaz ve bu da karaciğerine zarar vermek.

tavşan havuç yiyor
Kredi: Thomas_G/Pixabay

Tavşanınız ishal ise, ona sınırsız mama vermeye devam edin, ancak önceliği mamalara verin. lif açısından zengin saman veya ot gibi.

Bunu bildiğim iyi oldu : tavşanların dişlerini yıpratması da sürekli saman tüketimi sayesindedir. Aksi takdirde, sürekli büyüyen dişleri o kadar uzun ve keskin olurdu ki, onları ağızlarının içinde incitebilirdi.

4. « Taze sebzeler onun için iyi değil »

devahşi durum, tavşan sadece onu yer! Esaret altında, bu nedenle kullanılmak her gün sebze yemek. Gerçekten de, bitki yemeye alışkın değilse ve aniden ona kemirmesi için bir havuç verirseniz, bağırsakları rahatsız olabilir. Ayrıca sebzeleri ocaktan aldıktan hemen sonra servis etmemeye dikkat edin. buzdolabı.

5. « Arada bir tedaviden zarar gelmez.”

Numara yapmak ! Daha önce de belirttiğimiz gibi, tavşan çok mantıklı. Diyetteki en ufak ani değişiklik sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, istisnai olarak bile tavşanınıza ödül vermemeniz şiddetle tavsiye edilir, özellikle de bunlar genellikle çok zengin onun için.

Tavşan üremesi: döngü ve çiftleşme

Tavşanınıza ASLA vermemeniz gereken 20 yiyecek ve 20 bitki