Kobaylar neden C vitamini ile desteklenmeli?

Hayvan dostlarımızın hepsinin mizaç, beslenme ve aynı zamanda yaşam tarzı açısından belirli özellikleri vardır. Ayrıca, yeni bir arkadaşınızı evinize kabul ederken, onların sağlığı için alınması gereken temel önlemleri bilmek önemlidir. Bu nedenle, zaten bilmiyorsanız, kobayın düzgün gelişmesi için her zaman bir doz C vitamini alması gerekir. İşte ona ihtiyaç duymasının nedenleri.

Neden ona C vitamini veriyorsun?

Kobayların C vitaminine ihtiyacı vardır çünkü insanlar gibi onu sentezlemezler. bir takip ediyor genetik mutasyon L-Gulonolakton oksidaz adı verilen enzimin etkisiz hale geldiği. Ancak, bu sevimli hayvanın gelişimi için gereklidir. Bu nedenle günlük olarak takviye edilmelidir. Etkisinde, eksiklikler onu çok hızlı bir şekilde zayıflatabilir ve ona aşağıdakiler gibi birçok sağlık sorununa neden olur:

  • arka kısım/arka tren felci
  • diş problemleri
  • büyüme geriliği
  • Ortak problemler
  • veya iştah kaybı.
Gine domuzu
Kredi: Kobay/Wikimedia Commons

Ne yazık ki, bu da neden olabilir diğer patolojiler evcil kobayınıza. Bu nedenle kullanım ömrü boyunca doğru dozlar verilerek takviye edilmelidir. Bunun için tereddüt etmeyin veterinerinizden tavsiye isteyin Küçük arkadaşınızın ağırlığına, yaşına ve boyutuna göre uyarlanmış ölçümleri bilmek için. Aşırı doz gerçekten de idrar taşlarına veya çeşitli işlev bozukluklarına yol açabilir.

Nasıl yönetilir?

En iyi çözüm ona vermek şırınga kullanmak ağzın kenarına yerleştireceksiniz. için doğrudan önüne koymanız gerekmez.yanlış yollardan kaçının. Yan tarafta, sıvı böylece dil boyunca boğaza doğru doğru şekilde akabilir. 1 ml’lik küçük bir tüp genellikle yeterlidir. Gerçekten de, yetişkin bir kobay için 20 mg/kg ağırlık verilmesi tavsiye edilir. Kobay hasta, büyümekte, hamile veya emziriyorsa bu ölçümler yine de daha yüksek olacaktır.

Gine domuzu
Kredi: Popcornmarsvin/Pixabay

C vitamini ayrıca tabletler, seyreltmek için sıvı ve yiyeceklerde (granüller halinde) bulunur. Ancak, bu yönetimler tavsiye edilmemektedir, çünkü kadar güvenilir değiller gerçekten yutulan miktarı kontrol etmek için. Ayrıca açık havada kaldığında bu vitaminin kalitesi düşer.

Onu içeren ana bitkiler nelerdir?

Sebzeler veya meyveler verilecek günlük alıma ek olarak, çünkü kobaylar onları büyük miktarlarda yemezler. Kırmızı/yeşil biber, kivi, brokoli kobay için yetkilendirilmiştir ve C vitamini içerir. Bazı bitkiler onu içerse de, küçük tüy yumağınızı sadece bu yiyeceklerle destekleyemezsiniz. Bu nedenle hayvanınıza bir takviye vermek her zaman önemlidir. sağlık ve canlılık sağlamak.

Hiç kobayınızın veya çinçillanızın sevinçten zıpladığını gördünüz mü?

Bir tavşan veya bir kobay evlat edinmek nasıl seçilir?