Köpeğinize Verebileceğiniz 10 İnsan Maması

Bildiğiniz gibi her gün yediğimiz mamalar köpekler için uygun değildir. Hatta onlar için tehlikeli olabilir. Ancak, bu kuralı çiğneyen ve hatta köpek dostlarımız için faydalı olabilecek birkaç yiyecek var. İşte hangileri!

1. Makarna ve pirinç

Daha fazlasını temsil etmediği sürece köpeğinize makarna veya pilav vermeniz oldukça mümkündür. Diyetinin %5 ila %10’u. Gerçekten de köpek, hayatta kalmak için esas olarak ete ihtiyaç duyan etçil bir hayvandır! Ayrıca makarna ve pilav iyi olmalı pişmiş. Ve dikkat et, tam tahıllı makarna ve pirinçten kaçınınköpeğiniz için çok daha az sindirilebilir!

Beyaz pirinç
Kredi: Steven Depolo/Flickr

2. Et

bu hayvansal protein köpeğinizin diyetinin temeli olmalıdır. Böylece, et vermediği sürece kesinlikle ona et verebilirsiniz. yağlı değil et iyi pişmiş. Gerçekten de hayvanınıza çiğ et verilmesi yasaktır, çünkü zehirlenme ve parazit enfeksiyonu riski büyüktür.

Üstelik anlamış olacaksın, şarküteri yasaklanacak, köpeğiniz için çok fazla zengin. Aynı şekilde, çiğneme kemiği Boğulma riski çok büyük olduğundan, küçük veya büyük olmasına bakılmaksızın tavsiye edilmez.

köpek kase yiyor
Kredi: iStock

3. Sebzeler

Yeşil sebzeler bir vitamin, mineral ve özellikle lifler köpeğin için. Bu nedenle, ister taze fasulye, ister havuç, balkabağı, ister kabak olsun, ona her gün biraz vermekten çekinmeyin. Ancak, her zaman düşünün onları iyi buharla onları sadık arkadaşınıza vermeden önce.

Dikkat, avukat kaçınılmalıdır, çünkü köpeğiniz için çok tehlikeli olabilir! Bu aynı zamanda domates, soğan ve sarımsak için de geçerlidir.

sebze köpeği
Kredi: iStock

4. Meyve

Az miktarda verilmesi gerekse de (olduğu gibi) ara sıra ikramlar örneğin), köpeğinize belirli meyveler verilebilir. Bu özellikle portakal, muz, armut ve hatta kavun için geçerlidir. Ancak, her zaman dikkatli olun Onları yıka, kes onları küçük parçalar halinde ve derilerini, tohumlarını ve çukurlarını çıkarın.

Dikkat, kiraz ve üzüm yasaklanacak tamamen köpeğinizin diyetinden!

portakallar
Kredi: Amanda Mills/Pixnio

5. Ekmek

Köpeğinize zaman zaman biraz ekmek verebilirsiniz, ancak bunun yerine kuru ve sert ve olup olmadığı kepekli veya tahıllı ekmek. Öte yandan, kuru üzüm, fındık veya çikolata parçaları ile ekmekleri yasaklayın! Ve hepsinden önemlisi, ona asla çiğ ekmek hamuru vermeyin, onun için ölümcül olabilir!

Dikkatli olun, ekmeğin köpek için besin değeri yoktur, bu yüzden her gün yememelidir. Ayda bir veya iki kez yeterlidir.

köpek sandviç yiyor
Kredi: iStock

6. Fermente edilmemiş peynir

Bir tedavi olarak veya köpeğinize bir tablet sokmak için, tercihen fermente edilmemiş peynir bir çözüm olabilir. Bununla birlikte, genel olarak süt ürünleri özellikle özel olduğundan, bu çok nadiren kalmalıdır. sindirimi zor köpek dostlarımız için.

peynir
Kredi: Guy Waterval/Wikipedia

7. Bitkisel yağlar

Köpeğinizin kasesine her gün bir çiseleyen zeytinyağı, kolza yağı veya kenevir yağı eklemek, köpeğinizin yeterince almasını sağlar. omega 3 ve omega 6.

zeytin yağı
Kredi: congerdesign/pixabay

8. Fıstık Ezmesi

kaynağı protein ve sağlıklı yağlar, fıstık ezmesi çiğ ve tuzsuz köpeğiniz için harika bir küçük muamele olabilir. Örneğin, onu bir süre meşgul etmek için Kong gibi en sevdiği oyuncağına yayabilirsiniz. Bununla birlikte, köpekler için çok toksik olan ksilitol içerebileceğinden şekersiz veya hafif fıstık ezmesi seçmemeye dikkat edin.

Fıstık ezmesi
Kredi: Maksimum Piksel

9. Yumurtalar

olmaları şartıyla pişmişyumurtalar bir iyi protein alımı köpeğin için. Ama yine de, bu sıradan olmalı çünkü yumurtalar da yağda yüksek.

yumurtalar
Kredi: iStock

10. Haddelenmiş yulaf

Haddelenmiş yulaf mükemmel lif kaynağısağlayan,sindirimi iyileştirmek senin köpeğin. Aynı zamanda bir tahıl alternatifi buğdaya alerjisi olan köpekler için. Tamamlandı pişirmek Yulafları köpeğinize servis etmeden önce soğumalarını bekleyin!

yulaf ezmesi
Kredi: Miroslavik/Pixabay

Hem insanlara hem de en iyi arkadaşlarına uygun yiyeceklere bu genel bakıştan sonra, şimdi köpekler için zararlı olabileceklere bakalım. Köpekler ve kediler için 15 tehlikeli meyve ve sebzeyi keşfedin.

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpeğinizi Beslemek: Kesinlikle Kaçınmanız Gereken 15 Hata

Köpeğiniz için en tehlikeli 15 yiyecek

benimsemek için acil eylem

Dünyanın en uzun kulaklı 10 köpeği