Köpeğinizin tüylerinin güzelliğini nasıl koruyabilirsiniz?

Estetik yönün ötesinde, köpeğinizin saçının sağlığı için önemli bir rolü vardır. Onu soğuktan, sıcaktan ve nemden korumanıza izin verirler. Bununla birlikte, uygun olmayan bir diyet, dış saldırılar veya hastalık köpeğinizin tüylerine zarar verebilir. İşte saçınızı eski ihtişamına kavuşturmak için yapabileceğiniz birkaç şey!

Güzel köpek tüyleri için iyi bir diyet

Güzel bir ceketin temeli iyi bir diyettir! Gerçekten de köpeğinizin tüylerinin kalitesi dışarıdan bakıldığında görünse de gerçekte sağlıkları her şeyden önce içten gelir. Bu nedenle kuru mama (ya da pate, BARF mama, tahılsız mama vb.) hafife almamalısınız.

Evcil hayvanınızın diyetinde doğru seçimi yapmanıza yardımcı olması için bir veterinere, mümkünse bir beslenme uzmanına gidebilirsiniz. Size tavsiyede bulunabilecek en yetkin kişi o olacaktır. Evcil hayvanınızın mamaları dengeli olmalıdır. vitaminler ve amino asitler açısından zengin. Kroketlere de ekleyebilirsiniz. bazı somon yağı damlaları. Omega 3 açısından oldukça zengin olup, köpeğinizin tüy kalitesini arttırdığı bilinmektedir.

köpek kasesi
Kredi bilgileri: chendongshan/iStock

Köpeğin saçının düzenli olarak fırçalanması

Köpeğinizin kısa veya uzun saçları olsun, düzenli olarak fırçalamak önemlidir. Tabii ki, uzun tüylü bir köpeğin daha sık taranması gerekir. Fırçalama birkaç nedenden dolayı önemli bir jesttir. Birincisi, size izin verecek olmasıdır.tüm vücudu incelemek köpeğin Bu şekilde herhangi bir yara, kene, cilt problemi veya parazitlerin varlığını tespit edebileceksiniz.

Fırçalamak da yardımcı olur ölü saçları çıkarmak için köpeğinizin tüyüne takılması muhtemel tüm unsurların yanı sıra (çimen, dallar, başakçıklar vb.) Son olarak, nazikçe yapılırsa, fırçalama köpeğiniz için çok hoş bir an olabilir. izin verir bolca ve kan dolaşımını teşvik etmek.

köpek fırçası
Kredi bilgileri: Su Arslanoglu/iStock

Paltosunu almak için ara sıra duşa giriyor

Bilinmesi gereken ilk şey, işe yaramaz olsa bile düzenli banyo yapılması önerilmez Çünkü yıkamak köpeğinizin doğal olarak salgıladığı sebumu çıkaracaktır. cildini koru dış saldırılar Ancak zaman zaman güzel bir palto bulundurmak onun için ilginç olabilir.

Şehirde yaşıyorsanız, yine de ihtiyacınız olacak köpeğinizi daha düzenli yıkayın, çünkü tüyleri doğrudan kirlilikle karşı karşıyadır. Elbette köpekler için uygun bir şampuan seçin çünkü onlar bizimle aynı pH’a sahip değiller. Bazı köpek ırkları, özellikle uzun tüylü olanlar da genellikle düzenli bakım. Bu yüzden en azından almaktan çekinmeyin yılda iki kez bir profesyonelde.

köpek duşu
Kredi bilgileri: fotoedu/iStock

Köpeğin saçındaki parazitlerin önlenmesi

Parazitlerin varlığı sadece köpeğinizi rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda tüylerinin kalitesini de etkileyebilir. Gerçekten de, bu küçük canavarlar hızlı bir şekilde kaşıntıya neden olmak (plaklar, tahrişler, sivilceler vb.). Kaşınarak, köpeğiniz saçını dökmek et cildine zarar ver aynı zamanda. Bu sebeple önemlidir düzenli tedavi etmek parazitlerin ortaya çıkmasını önlemek için köpeğiniz. Her yürüyüşten sonra, hayvanınızda kene olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Kediniz nasıl görüyor?

Köpeğinizi bebeğin gelişine nasıl hazırlamalısınız?