Köpekler ekmek yiyebilir mi?

Köpekler genellikle gerçek gurmelerdir. Ve söyleyebileceğimiz en az şey, bizi onlara lezzetli insan gıdalarımızdan vermeye nasıl ikna edeceklerini bildikleridir. Ekmek gibi bazı yiyecekler zararsız görünüyor ve köpeğimiz için bir dilim peynir yaptığımızda kendimize hiçbir soru sormuyoruz. Ama gerçekten iyi bir fikir mi? Ekmek köpekler için tehlikeli bir yiyecek midir?

Her şey ekmeğin türüne bağlı

Gerçekte, ağrı kesiciEn sık masamızın çevresinde bulunan , köpek için tehlikeli değildir. en tam buğday ekmeği ve tahıl ekmeği köpek dostlarımıza da zararlı değildir. Hatta lif oranı yüksektir. Tersine, kuru üzümlü ekmekten, cevizli ekmekten sakının ya da çikolatalı ekmek. Gerçekten de, eklenen tüm bu bileşenler son derece zararlı köpek için. Sadece sindirim bozukluklarına değil, aynı zamanda pankreatit veya böbrek yetmezliği gibi çok daha ciddi hastalıklara da neden olabilirler.

Bu nedenle köpeğinize kesinlikle ekmek vermek istiyorsanız kepekli veya tahıllı ekmek tercih edin ve tercihen kuru ve sert. Gerçekten de, böylece etkisi olacak temiz dişler senin saç yumağından. Tersine, yumuşak ekmekten kaçının, çiğnemesi zor ve çok fazla kırıntı içeren ekmek. Köpeğiniz çok fazla ekmek yutarsa, boğulabilir !

Ve ekmek hamuru?

İlişkin ekmek hamuru, köpeğinize vermeniz kesinlikle yasaktır. Eğer ikincisi pişmemiş ekmek yerse, birçok sağlık sorunu yaşayabilir. söz konusu mu? Hangi hamur midesinde yükselmeye devam ederdibu onu şişirir, ağrıya ve hatta şişkinliğe neden olur.

köpek masası
Kredi: iStock

Üstelik hamurda bulunan etanol hayvanı sarhoş etme etkisine sahip olacaktır. Daha sonra sarhoşmuş gibi sendelemeye başlardı. Kulağa eğlenceli gelebilir ama gerçekte köpek o zaman bir alkol zehirlenmesi. O zaman çabuk olabilir ölmek eğer bir veteriner tarafından bakılmamışsa. Bu nedenle kendi ekmeğinizi yapıyorsanız, köpeğinizi mutfakta denetlemeniz gerekir.

Ekmeğin köpek için besin değeri yoktur.

Bu mümkün küçük miktarlar vermek köpeğine sıradan ekmek, kesinlikle yapmamış olsa bile beslenme faydası yok onun için. Gerçekten de ekmek, köpeğin ihtiyaç duyduğu hiçbir vitamin veya besin maddesini içermeyen bir besindir. Öte yandan, içerdiği şeker ve tuzköpekler için tavsiye edilmez.

Böylece, köpeğinize arada bir küçük bir parça ekmek vermek onu öldürmez. Ancak alışkanlık haline gelirse, hayvanın çabucak ölmesi muhtemeldir. kilo almak. Aslında, ekmek şunları içerir: karbonhidratlarve bu yiyeceğin çok fazlası obeziteye ve hatta diyabete yol açabilir.

Bu hayvanın kendi türüne özel bir diyete sahip olduğunu unutmayın. Ayrıca köpeğin enerji ihtiyacını karşılayan mamaların hazırlanması veya satın alınması tavsiye edilir.

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Köpekler neden domates yiyemez?

Köpeğiniz için her gün iyi yemek pişirmek için 5 mükemmel yiyecek

Bu yüzden köpeğinize şeker vermemelisiniz.

Tavuklar neden toz banyosu yapar?

ne zaman ve nereye göç edeceklerini nasıl biliyorlar?