köpekler üzerinde bir etkisi var mı?

Bir kedinin gururlu sahibiyseniz, kedi nanesini zaten biliyor olabilirsiniz. Aslında kedi dostlarımız için öforik etkileri olan bir bitki türüdür. Bunların en ünlüsü kedi nanesi. Ancak, kedilerin aksine, köpekler buna duyarlı görünmüyor. En azından görünüş olarak.

Kedi nanesi köpekler için tehlikeli midir?

İçiniz rahat olsun, köpeğinizin kedinizin kedi nanesini kokladığını veya çiğnediğini görürseniz, kesinlikle risk altında değildir. Gerçekten çok yemek yemediği sürece. Ve iyi bir nedenle, bu bitki onun için güvenlibunlardan biri değil köpekler için zehirli bitkiler. Bu nedenle, onu evde büyütmek sorun değil.

Özellikle en yaygın kullanılan kedi nanesi olan kedi nanesi nane ailesi. Hem kedinizi hem de kendinizi memnun edecek hoş bir koku verir!

olduğunu belirtmek de ilginçtir. aktif bileşik kedi dostlarımızı çıldırtan nepetalactone adlı bitkinin. Bu bileşik bitkinin baklalarında, yapraklarında ve gövdesinde bulunur.

Kedi nanesinin köpekler üzerindeki etkileri nelerdir?

Bir kedi, kedi nanesini kokladığında veya yuttuğunda, tamamen delirme eğilimindedir. Böylece yerde yuvarlanma, sebepsiz yere zıplama, hatta bitkiye ağır ağır sürtme gibi garip davranışlarda bulunduğunu görebiliriz. Bu eğlenceli tepkiler şu gerçekle bağlantılıdır: kedi nanesi halüsinasyonlara neden olur kedi dostlarımızda biraz uyuşturucu gibi. Ama zararsız bir ilaç, içiniz rahat olsun.

Bunu bildiğim iyi oldu : Kedilerin %50 ila 80’i kedi nanesine tepki vermeye meyillidir. Ancak kedinizi kedi nanesine ne kadar çok maruz bırakırsanız, kedinin buna karşı duyarlı olma olasılığı o kadar azalır.

kedi-nip
Kredi: iStock / Galina Sandalova

Catnip bu nedenle kediler üzerinde oldukça heyecan verici bir etkiye sahiptir. Ve tersine, köpeklerde sakinleştirici görevi görür. Gerçekten de, onunla temas halinde, daha barışçıl olma eğilimindedirler. Aslında, kedi nanesi köpeğinizin günlük kaygısını gidermenin harika bir yolu olabilir.

Köpeğinize kedi nanesi nasıl verilir?

Bir durumda (örneğin bir araba yolculuğu gibi) köpeğinizin stresini azaltmak için kedi nanesi kullanmaya karar verirseniz, bunun farkında olun. ara sıra olmalı. Gerçekten de, uzun vadede, kedi nanesinin günlük olarak verilmesi köpeğinizde sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Bu söyleniyor, serpebilirsiniz yarım çay kaşığı stresli durumdan 30 dakika önce köpeğinizin yemeğine kedi nanesi koyun. Su kasenize birkaç taze kedi nanesi yaprağı da ekleyebilirsiniz.

Kedilerin sevdiği 5 bitki

Bu benekli at ırkı hakkında bilmeniz gereken 4 şey