ne zaman ve nereye göç edeceklerini nasıl biliyorlar?

Muhtemelen kuşların kış için güneye uçtuğunu duymuşsunuzdur. Yaygın olan bu ifade, birçok göçmen kuş, negatif sıcaklıklar geri dönmeden önce, daha ılıman bir iklime birkaç bin kilometrelik bir yolculuk için havalandığından oldukça doğrudur. Ama bu kuşlar gitme zamanının geldiğini nereden biliyorlar? Ve hepsinden önemlisi, nesilden nesile, her zaman yollarını bulmayı nasıl başarıyorlar?

Bütün kuşlar göç eder mi?

çevre kuş türlerinin %40’ı dünyada göçmen kuşlardır. İkincisi, gezegenin kuzey bölgelerinde daha yaygındır. Nitekim kış geldiğinde kuşlar ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yiyecek bulamazlar ve hayatta kalabilmek için güneye göç etmek zorunda kalırlar.

Bu nedenle, tropikal bölgeler gibi gezegenin daha güney bölgelerinde kuşların göç etme olasılığı daha düşüktür. Ve iyi bir sebepten dolayı, tüm yıl boyunca yeterince yiyecekleri var. Bununla birlikte, bazı kuşlar sadece ihtiyaç duyulduğunda göç eder. Hatta besin bolsa kalır, yoksa göç ederler. Ayrıca kuşların beslenmesinin esas olarak şunlardan oluştuğunu da unutmamalıyız.haşarat.

Avrupa’da en çok bilinen göçmen kuşlar ördekler, kazlar, kırlangıçlar ve kuğulardır. Bütün bu hayvanlar, sonbahar Afrika’ya gelir gelmez uçup giderler. Ancak unutmayın ki, Kuzey Avrupa’da yaşayan kuşlar daha göçmen olma eğilimindedir. Güney Avrupa’da yaşayanlardan daha fazla. Gerçekten de, karatavuklar, saka kuşları ve göğüsler Fransa veya İtalya’da genellikle hareketsizdir.

Kuşlar ne zaman göç edeceklerini nasıl bilirler?

Kuşlar genellikle sonbaharda göç etmeye başlar, neredeyse aynı anda. Bazen yılın bu zamanında, göçmen kuş grupları nedeniyle gökyüzünde muhteşem şekiller görebilirsiniz. Ama uçup gitme zamanının geldiğini nereden biliyorlar?

göçmen kuşlar
Kredi: iStock / Matt_Gibson

Aslında, bir kuş bilimci olan Dr. Jason D. WecksteinDrexel Üniversitesi (Amerika Birleşik Devletleri), ” kuzey yarım kürede sonbahar yaklaşırken, gün ışığı azalıyor. Bu, kuşta güneye hareket etme arzusu uyandırır.“. Bu nedenle kuşların göçü esas olarak bir parlaklık sorunuyla bağlantılıdır. Her durumda onları yolculuklarına başlamaya iten sinyaldir.

Kuşlar her zaman doğru yöne gitmeyi nasıl başarır?

Kuş göçüyle ilgili en şaşırtıcı şey, her zaman gidecekleri yere varmalarıdır. Ve bu, onları hedeflerinden ayıran yüzlerce, hatta binlerce kilometreye rağmen. Sanki onların bir Dahili GPS bunlar nesilden nesile aktarıldı.

Çünkü göç eden kuşlar bazen hiç göç etmemiştir. Ve haklı olarak, bir kuşun yaşam beklentisi sadece birkaç yıldır. Özellikle tehlikenin her yerde olduğu doğada. Ancak bu yola hiç girmemiş olmalarına rağmen doğru yolda ilerlemeyi başarırlar. Bu nasıl mümkün olaiblir ?

Gerçekte, kuşlar göçleri sırasında daha çok geceleri hareket ediyorsa, bunun iyi bir nedeni vardır. Gerçekten de, açık bir günde kuzeyi güneyden ayırmayı başarırlar. yıldızlar sayesinde, ve özellikle kutup yıldızının konumuna. Ve hava bulutlu olduğunda, şimdilik biraz gizemli kalan ikincil araçlara sahipler. mesela yardım ederler manyetik alan Bize hala belirsiz görünen bir şekilde kendilerini yönlendirmek için Dünya’nın.

Bunu bildiğim iyi oldu : Kutup sumruları, göçleri sırasında en az 30.000 km’lik bir gidiş-dönüş gerçekleştirdikleri için gezegende bir hayvanın kat ettiği en uzun mesafe ödülünü kazanan göçmen kuşlardır. Bu nasıl mümkün olaiblir ? Oldukça basit çünkü Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na, Kuzey Kutbu’ndan Antarktika’ya göç ediyorlar.

Köpekler ekmek yiyebilir mi?

Kediniz için en zehirli ev bitkileri