Neden bazı sinekler odaların ortasında uçarlar?

Bu, bazı küçük sineklerin benimsediği oldukça garip bir alışkanlıktır: Evlerimize girdiklerinde, kendilerini odaların ortasına, genellikle avizelerin altına yerleştirirler ve yorulmadan etrafta dolaşırlar. Ve onları ne kadar çıkarmaya çalışsak da, hep aynı yere geri dönüyorlar. Sanki üstün bir güç onları başka bir yere değil de oraya uçmaya itti. Nasıl açıklanır?

Tüm sinekler daireler çizerek uçmaz

Gerçekte, bu fenomenin açıklaması çok basittir. Her şeyden önce, tüm uçan böcekler bu şekilde hareket etmez, ancak çok özel bir sinek türü, küçük ev sineği (Fannia canicularis).

Bu sinek sıradan ev sineğinden farklı (Musca domestica) birçok noktada. Özellikle onun nedeniyle daha küçük beden. Nitekim sinek türlerinin en yaygını olan ev sineği yaklaşık olarak 7 ila 8 mm uzunluğunda. Küçük ev sineği daha çok etraftayken 5-7 mm.

Küçük karasinek ikinci en yaygın sinek türü. Bu nedenle, genellikle evlerimizde bulunması mantıklıdır. Özellikle kuzeni gibi o da yemeğe ilgi duymak. Ancak, ikincisinin aksine, odaların ortasında, özellikle yatak odalarında daireler çizerek uçmak gibi garip bir alışkanlığı vardır. Ve bunun için çok iyi bir nedeni var.

Aşk buluşması için bir yer

Küçük karasinek, zamanını odaların ortasında daireler çizerek geçiriyorsa, hangi yoldan çıkacağını bilmediğinden değil. Ya da delirdiği için bile. Gerçekte, çünkü bir randevusu var.

fannia canicularis sinek
Kredi: Rui Andrade/Wikimedia Commons

Gerçekten de, erkekler bu sinek türünün yeniden gruplandırmak için belirli bir yerdekadınların dikkatini çekmek. Gol? Yeniden üretmekaçıkça !

Bu şekilde yeniden gruplandırılarak, erkekler bir tür gelin dansı. Ayrıca, kadınlara her şansı veriyorlar. cinsel partner bul. Sadece bu şekilde daha görünür olmakla kalmazlar ve bu nedenle daha tanınabilir, ama ek olarak dişilerin bir seçeneği var. Ve böylece türlerin hayatta kalması garanti altına alınmış olur.

Güvenlik meselesi

Ancak bazı böceklerin tuhaf davranışlarıyla ilgili başka bir açıklama da yapılabilir. Bir daire içinde uçmaya başlarlarsa, bunun basit ve iyi bir nedeni de olabilir. herhangi bir engelle karşılaşmamanın en kesin yolu yolda.

Gerçekten de, sinekler tam uçuş halinde bir duvara çarpacak olsalardı, en azından duyulduve hatta ağır yaralı. Kısaca hayatta kalma sorunu. Kabul edelim ki içgüdü, canlı organizmaların genlerinde yer alan ve bir türün hayatta kalmasını sağlayan müthiş bir mekanizmadır.

Köpeğiniz evdeki her şeyi kırarsa benimsemeniz gereken 4 tepki

Onları bahçenize çekmek için 5 ipucu