Onu bırakması için 5 ipucu

Gine domuzunun aksine, hamster çok kolay ısırma eğilimi ile bilinir. Onu küçük çocuklar için tavsiye edilmeyen bir hayvan yapan da budur. Ama eğer bu kadar saldırgansa, bu kötülüğünden değil, korktuğundandır. Gerçekten de, av içgüdülerini korudu. Ancak, iki büyük insan elinin yaklaştığını gördüğünde, onu yemek için yakalamak isteyen bir yırtıcı olduğunu hayal edebilir. Neyse ki, hamsterınızı ele alınacak şekilde eğitmek için birkaç püf noktası var.

Bunu bildiğim iyi oldu : Bu makalede açıklanan her adım yaklaşık bir hafta sürmelidir!

1. Bırakın size alışsın

Bir köpeğin aksine, bir hamsterın yeni ortamına uyum sağlaması birkaç hafta hatta ay sürer. Bu nedenle, hamsterınız çekingense ve kolayca ısırmaya meyilliyse, onu suçlama. Bu tamamen normal bir davranıştır ve size güvenebileceğini ve yeni evinde güvende olduğunu anladığında neredeyse tamamen duracaktır.

Sana daha çabuk alışması için, düzenli olarak kafesinin yanına oturmaktan çekinmeyin ve onunla yumuşak bir sesle konuş. Amaç onun varlığınıza, sesinize ve kokunuza yavaş yavaş alışmasıdır. Kafesine size ait bir parça kıyafet eklemek de onu kokunuza alıştırmak için iyi bir yol olabilir.

En az bir hafta sürmesi gereken bu yaklaşım aşamasında dikkatli olun, kemirgeninize dokunmaya çalışmayın. Halihazırda kurulmuş olan tüm güveni mahvetme riskiniz var!

2. Elinizle tanıyın

İkinci adım, hamsterınızı elinize alıştırmaktır, böylece onu bir hamster olarak tanıması sağlanır. zararsız eleman ve bir tehlike olarak değil. Bunu yapmak için, hamsterınızın sizi tanıdığından veya hatta sizden hoşlanmaya başladığından emin olduğunuzda, genellikle yaptığınız gibi kafesinin yanına oturun.

Bu sefer hariç, düşün elini kafesinin üstüne koy onunla kaldığın sürece.

Ardından, yavaş yavaş, ile başlayın elini yavaşça hareket ettir. Ve haftanın sonunda, onu kafese koy. Bu noktada hamsterınız onu koklamaya başlarsa, bu oldukça iyi bir işarettir.

3. Ona ikram edin

Hamsterınızın sizi arkadaş olarak tanıması için bir sır yok, güvenini ikramlarla satın almanız gerekiyor.

hamster
Kredi: iStock

Elinizin varlığını kafesinde bir kez kabul ettiğinde, avucunuzun içine bir tedavi koyun. Doğrudan elinizden yemeye geliyorsa, sizi ısırmadan ona dokunmanıza izin vereceği uzun zamandır beklenen ana yaklaştığınızın bir işaretidir.

İkram seçimine gelince, küçük proteininizin zevkine göre yapın. Kimisi ay çekirdeğini, kimisi kuru üzümü, kimisi de elma…

4. Onu nazikçe okşayın

İşte bu, hamsterınız elinizi tamamen kabul ediyor ve tereddüt etmeden ondan yiyor. Şimdi ona dokunma zamanı. Bu yüzden hafifçe okşayarak başlayın, ani hareketler yapmadan.

Sonra yavaş yavaş, ellerini vücudunun iki yanına koy, bunlar sanki onu yerden kaldıracakmış gibi karnının altında birleşmeli. Bu sayede yavaş yavaş bu duyguya alışacaktır.

Özellikle bu yakalama yöntemi, başlıca yırtıcıları olan yırtıcılarınkiyle karıştırılamaz. Gerçekten de, ikincisi pençelerini avlarının arkasına sabitler. Bu nedenle, ona daha az tehdit edici görünecek.

5. Ellerinizle küçük bir saklanma yeri oluşturun

Hamsterların sevdiği bir şey varsa o da saklandıkları yerlerdir. Ellerinizle küçük bir yuva oluşturarak kemirgeninizin elinizde kalması daha kolay olacaktır. Gerçekten de, kendisine bir sığınak olduğu hissine sahip olacaktır. güvenlik hissi.

Ve son bir şey: ellerini yıkamayı unutma hamsterınızı taşımadan önce. Gerçekten de, elleriniz yemek kokuyorsa, ikincisi sizi kemirmek isteyebilir!

Kaynak

Ayrıca beğeneceksiniz:

Bu yüzden hamsterınıza asla egzersiz topu almamalısınız.

5 adımda hamsterınızın kafesini temizleyin

Hamsterim kış uykusuna yattı: ne yapmalıyım?

Bir tavşan veya bir kobay evlat edinmek nasıl seçilir?

Tavşanınız için 7 temel aksesuar