Onu mutlu etmek için 6 değerli ipucu

Kobayın küçük bir hayvan olması, bir köpek veya kediden daha az bakım gerektirdiği anlamına gelmez. Gerçekte, bu özellikle kırılgan küçük kemirgen, gelişmek için aynı derecede dikkat gerektirir. İşte onu mutlu etmek için mümkün olan en kısa sürede uygulamaya koymanız gereken bazı önemli ipuçları!

1. İki kobay fareniz olsun

Birçok kobay sahibinin yaptığı bir hatadır: kürk yumağının yalnız yaşamak için olduğunu düşünmek. Hayır! Gine domuzu bir hayvan sosyal Kim bir grup içinde yaşamayı sever. Aslında, olmazsa olmaz her zaman en az iki kobay evlat edin böylece birbirlerine arkadaşlık edebilirler. Bu tavsiyenin, tüm gününü kemirgenleriyle geçiren sahipler için de geçerli olduğunu unutmayın.

İkinci kobayınızı seçerken dikkatli olun, ilk hayvanınızla aynı cinsiyette olduğundan emin olun ya da bu olmazsa, ikisinden biri sterilize edilir. Gerçekten de, karşı cinsten iki hayvan zorunlu olarak üremeye gelirdi.

2. Büyük bir kafes seçin

Bu temeldir. Kobayın küçük bir alandan memnun olduğu düşünülse bile, durum kesinlikle böyle değildir. Aksine, kafesi ne kadar büyükse o kadar mutlu olur. Ve haklı olarak, koşması, oynaması, kısacası hareket etmesi gereken çok dinamik bir hayvandır! Yani, bir seçin kafes de 80 x 130 cm minimum iki kobayınız varsa.

Kafesin konumu ile ilgili olarak, içinde olmalıdır. soğuktan, sıcaktan ve cereyandan korunan bir yer. Kısacası, tüm yıl boyunca sıcaklığın 20 ila 25°C arasında olduğu bir yer. Bu önemlidir çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi kobaylar çok kırılgandırlar ve en ufak bir sıcaklık değişikliğine karşı hassastırlar. Ancak kobayınız hastalanmamalı!

Ayrıca kafesini bir yere koymayı unutmayın. canlı bir yer, ama çok fazla değil. Bu, kobayınızın yüksek seslere fazla maruz kalmadan çevrelenmiş, aile hayatına katıldığı hissine sahip olması gerektiği anlamına gelir. Aslında oturma odasının sessiz bir köşesi iyi bir seçenektir.

Bunu bildiğim iyi oldu : her gün kirli altlık çıkarılmalı, su değiştirilmeli ve yemek artıkları atılmalıdır. Haftada bir kez kafes ve aksesuarları sabun ve sıcak su ile tamamen temizlenmeli ve ardından kurutulmalıdır.

3. Ortamınızı zenginleştirin

Ginepiginizin eğlenmesi için, ona oyuncaklar birlikte saklanma yerleri. Ve bundan sıkılmaması için, tereddüt etmeyin. yerlerini düzenli olarak değiştirin kafesinin içinde.

Kobayınız için oyuncak seçerken dikkatli olun. Aslında bunlar olmalı yeterince büyük ve güçlü boğulmasını önlemek için. Ayrıca, kobay bulduğu her şeyi kemirme eğilimindedir. oyuncaklarının ahşaptan yapıldığından ve boyanmadığından veya kimyasallarla işlem görmediğinden emin olun..

Bunu bildiğim iyi oldu : egzersiz tekerlekleri yasaklanacak!

4. Onu Dışarı Bırakın

Gine domuzu kafesinin rahatlığını yaşasa da, dışarı çıkıp özgürce dolaşması da gerekir (ancak her zaman gözetim altında) evinde. Ancak, kendisi için tehlike oluşturabilecek tüm unsurları önceden ortadan kaldırmak daha iyidir. Ve küçük açıklıklara takılmadığından emin olun (kanepenin altında, buzdolabının arkasında…). Ayrıca dışarı çıkamayacağından emin olun. Kaçmamalı ve kaybolmamalı!

Bu günlük özgürlük anı, ona sadece bacaklarını uzatmasına, merakını gidermesine değil, aynı zamanda seninle olan ilişkisini güçlendirmek. Gerçekten de, onunla etkileşime geçmeyi denemek için mükemmel bir zaman!

5. Onu kucaklayın

Gine domuzu bir çok sevecen hayvan. Bu nedenle, sahibiyle çok zaman geçirmesi gerekiyor.

Kemirgeninizle güçlü bir bağ kurmak için şiddetle tavsiye edilir. düzenli olarak idare et onu senin varlığına alıştırmak için. O halde, onu elinize alın, okşayın, onunla konuşun, öpün… Bu hareketlerin sizin açınızdan sevgi işaretleri olduğunu hissetmeli. Bu şekilde sadece daha mutlu olacaktır. Öte yandan, onu boğmamaya dikkat edin!

6. Yemeğinize özellikle dikkat edin

Kaliteli bir diyet, kobaylar da dahil olmak üzere tüm hayvanlarda sağlığın garantisidir. Elbette yapılacak ilk şey, saman ad libitum ver senin saç topun için. Gerçekten de içerdiği lifler sindirim sisteminin gün boyu işlev görmesini sağlar. Üstelik dişlerinize de iyi geliyor!

Ardından, diyetinizi aşağıdakilerle takviye etmelisiniz: sebzeler (rezene, marul, havuç tepeleri…) ve bazı granüller. Önemli olan sebzeleri çeşitlendir yemeklerinde (günde en az 6 farklı sebze). Meyvelere gelince, şeker oranı yüksek olduğu için ara sıra ikramlar şeklinde verilmelidir. Kobaylar için önerilen meyve ve sebzelerin listesi için, burada buluş.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Ayrıca beğeneceksiniz:

6 neden

Gine domuzu veya hamster: hangisini seçmeli?