Sağır bir köpek nasıl eğitilir?

Tıpkı bizim gibi, köpeklerimiz de sağır olabilir. Örneğin geçenlerde, her ikisi de işitme engelli olan bir usta ile köpeği arasında doğan bu harika dostluktan bahsetmiştik. Ama sizi duymayan bir köpekle nasıl etkileşime geçilir ve özellikle onu nasıl eğitirsiniz? Bu, imkansız olmaktan çok uzak olan çok özel bir öğrenme süreci gerektirir.

Köpeğiniz neden sağır?

Tabii ki, bu soruyu cevaplamaya yetkili tek kişi veterinerinizdir. Ancak, size bir köpeğin sağır olmasına neden olabilecek farklı nedenleri açıklayacağız. Bunu bilmelisin bazı köpek ırkları sağırlıktan daha fazla etkilenir. Genellikle Bull terrier veya Dalmaçyalı gibi beyaz önlük ağırlıklı olanlardır. Bununla birlikte, Avustralya Çoban Köpeği gibi köpeklerde çok bulunan merle kürkü de bu sorunu ortaya çıkarır. Bu genetik yatkınlıkların dışında, bir hastalık sağırlığa neden olabilirkötü tedavi edilmiş otitis, kulak kanalında tümör vb. Bu nedenle, şüphe durumunda, köpeğinizin sağırlığı hakkında bir teşhis koyabilmesi için veterinerinizi ziyaret etmeniz önemlidir.

veteriner köpeği
Kredi bilgileri: Ekaterina Petruhan/iStock

Köpeğinizin sağırlığını nasıl tespit edersiniz?

Sağır bir köpeği biraz eğitimsiz bir köpekle karıştırmamaya dikkat edin. Köpeklerinin onları dinlemediğinden ya da sadece istediğini duyduğundan şikayet eden ustaları sık sık duyarız. Bu, evcil hayvanınızın mutlaka işitme sorunları olduğu anlamına gelmez, bunun yerine yeniden eğitilmesi gerektiği anlamına gelir. Ancak şuna dikkat edin: sağırlığa işaret edecek tavırları ihmal etmeyin:

  • Adını söylediğinizde köpeğiniz asla arkasını dönmez.
  • Çevredeki sesler oldukça tutarlı olsa bile köpeğiniz uyanmıyor
  • Köpeğiniz sizi görmediği halde ona dokunduğunuzda zıplıyor.
  • Sizden uzaktayken onu aradığınızda köpeğiniz geri gelmiyor

Köpeğinizin bu davranışlarını fark ederseniz, Muayeneler için hızlı bir şekilde bir veterinere danışın. Bu, köpeğinizin sağırlığının gerçek nedenini keşfetmenizi sağlayacaktır.

chien
Kredi bilgileri: Mary Swift/iStock

Köpeğim sağır, onu nasıl eğitebilirim?

Teşhis konulduktan sonra hala bir soru var: Bizi duymayan bir köpek nasıl eğitilir? Elbette bu, tüm yetilerine sahip bir köpeği disipline etmekten daha karmaşık olacaktır, ancak bu mümkün ve hatta çok ilginçtir.

yapılacak ilk şeyköpeğinizle gerçek bir güven ilişkisi kurun. Gelecek yıllarda, gerçekten de onun dönüm noktası olacaksınız. Bu nedenle, her koşulda size güvenebilmelidir.

Vücut tutumunuz ve jestleriniz köpeğinizin anlayışı için de son derece önemli olacaktır. Ona sesli komutlar kullanarak bir şeyler öğretmek yerine, ellerinizi ve bazı ikramları kullanmanız gerekecek. Bunu yapmak için, köpeğinizin önüne elinize bir ödül koyun ve ardından beklenen eylemi gerçekleştirmesi için onu yönlendirmek için kullanın: “otur”, “uzan”, “giyin”, vb. İstenen pozisyon elde edildiğinde, onu ödüllendirmek için ona ödül verin..

Köpeğiniz beklediğiniz gibi tepki vermiyorsa, mesajınız kesinlikle yeterince açık değildir. Ayrıca, hareketli bir ortamdaysa köpeğinizin dikkati dağılabilir.

Köpeğinize “oturma”yı öğretin

Bir tedavi alarak ve elinize koyarak başlayın. Köpeğinizin burnundan başlayıp kuyruğuna doğru ilerleyerek yukarı doğru hareket edin, böylece geriye doğru sallanır. İkrama uymak isteyen başı mutlaka geriye doğru gidecek ve onu oturtacaktır. Eğer öyleyse, onu ödüllendirin!

Köpeğinize “uzanmayı” öğretin

Hala elinizde bir ödül varken, köpeğinizin burnundan ön bacaklarının arasına doğru aşağı doğru bir hareket yapın. Köpeğiniz ödülü almaya çalışırken düzleşmeli. Yere dokunarak hareketinizi güçlendirebilirsiniz. Yatağa girdikten sonra köpeğinizi ödüllendirin!

köpekler eğitim
Kredi bilgileri: payamona/iStock

Köpeğinize “gösteriş yapmayı” öğretin

Bu alıştırmayı öğrenmeye başlamak için, köpeğinizin zaten “oturma“. Bu yüzden evcil hayvanınızdan oturmasını isteyin, ardından bir ödülle yukarı doğru bir hareket yapın. Köpeğinizin burnundan başlayarak, arka ayakları üzerinde durması için başının biraz üzerinde yükselin. Bu hareket, iyi kaslı bir sırta sahip olması gereken hayvanınızın çok çaba harcamasını gerektirir. Bu yüzden sabırlı olun ve hedefe ulaşıldığında küçük arkadaşınızı ödüllendirin.

Çikolata köpeğimiz için neden zehirlidir?

hızlı bir şekilde bulmak için izlenecek adımlar