Tavşan üremesi: döngü ve çiftleşme

Herkes “ateşli bir tavşan olmak” ifadesini bilir ama tavşanlar çiftleşmede gerçekten o kadar iyi midir? Evet, ve sadece biraz değil! Ve haklı olarak, dişi tavşanlar erkekleri karşılamaya neredeyse her zaman hazırdır.

Tavşanlarda cinsel olgunluk

Her şey tavşanın cinsine ve büyüklüğüne bağlıdır. Küçük ırklarda (cüce tavşanlar), yaşlarında ortaya çıkar. 4 ila 5 ay orta ırklarda ise daha çok yaşlarına doğru yer almaktadır. 6 ay. Büyük ırklarda cinsel olgunluğa erkeklik çağında ulaşılır. 9 ila 12 ay.

Dişiler büyümeleri bitene kadar çiftleşmemelidir. Bu nedenle tavsiye edilir7 aylık olana kadar bekleyin küçük ve orta ırklar için ve 10 ay büyük ırklar için. Erkekler için sayın kadınlardan 2 ila 3 ay daha uzun. Ve bir doe için yılda sadece 4 litre planlamaya dikkat edin ve bu en fazla 5 yıl, onu ciddi şekilde yorma riski altında.

üreme organları

Erkek tavşanda testisler skrotuma iner ve kendilerini penisin yanında konumlandırır. 3 ay. Önceden, karın içinde bulunurlar. Bir kez inseler bile karın boşluğuna sığabilirler.

Tavşanlarda vajina V şeklini alır ve sonunda yumurtalıkların bulunduğu iki uterus boynuzundan oluşur. Genellikle 4 veya hatta 5 çift meme.

üreme döngüsü

Erkekler ergenlik çağına geldikleri andan itibaren her zaman çiftleşmeye hazır. Öte yandan tavşanlar, düzensiz “ısı” dönemleri, ayda yaklaşık iki kez. Yaklaşık 5 gün boyunca alıcıdırlar ve ardından 10 gün dinlenirler ve bu tüm yıl boyunca. Bu nedenle, bir dişinin bir erkeği çiftleşmek için kabul edip edemeyeceğini önceden tahmin etmek imkansızdır.

yalancı tavşan
Kredi bilgileri: Olga Smolina/iStock

Birkaç işaret hala bu konuda uyarıda bulunabilir.alıcılık durumu dişinin:

  • heyecanlı, hatta gergin görünüyor,
  • bulduğu her şeye çenesini sürtüyor,
  • ona dokunursan sırtını kavrıyor,
  • vulvası kırmızı ve şişmiş.

Çiftleşme nasıl yapılır?

İki tavşan arasında çiftleşme yapmak daha iyidir. gece yarısı eylemi. tavsiye edilirdişiyi erkeğin kafesine sokun üreme için, tersi değil. Gerçekten de erkek, kafesinde kendini daha güvende hisseder ve bu nedenle çiftleşmeye daha yatkındır. Öte yandan, dişi çeyrek saat sonra alıcı değilse, başka bir gün tekrar denemek daha iyidir.

Kadını daire içine aldıktan sonra, erkek onu boynundan tutarak örter. Çiftleşme yaklaşık 30 saniye sürer. Eylem bittiğinde, erkek kendini yan tarafına bırakır ve biraz ağlar. Her iki hayvanın da üremesine izin verilmesi tavsiye edilir. en fazla yarım saat. Gerçekten de, bu süre zarfında birkaç kez çiftleşebilirler. Yumurtlama yaklaşık on saat sonra gerçekleşir.

Doğum gününü hesaplayabilmek için çiftleşme tarihini tam olarak not etmeye dikkat edin!

gebelik dönemi

Tavşanda gebelik şu andan itibaren sürer: 29 ila 35 gün. Yaklaşık 10 gün sonra karnına dokunularak embriyolar hissedilebilir. Bu dönemde, kadının sahip olduğundan emin olmak önemlidir. her zaman temiz su mevcut yanı sıra kaliteli yemek.

Doğumdan birkaç gün önce, bir samandan yapılmış rahat köşe sıcaktan ve soğuktan korunmalı ve dişiyi kendine mal etmesi için oraya yerleştirmelidir. Doğumdan kısa bir süre önce saç ekleyecek karnından kopmuş olacak küçüklerinin gelişi için daha da rahat hale getirmek için.

Evde dolaşırken karşılaşılan 4 ana tehlike

Kesinlikle unutulması gereken 5 fikir!