Tavşanımı nasıl mutlu edebilirim?

Birçok NAC gibi, tavşanlar da özellikle kırılgan hayvanlardır. Ancak, ihtiyaçlarına dikkat edildiğinde daha sağlam oldukları ortaya çıkıyor. Bir veya daha fazlasına sahipseniz, onları her gün mutlu etmek için işte bazı ipuçları!

1/ Onlar için rahat bir yer ayarlayın

Yaygın inanışın aksine, tavşanlar kafeste yaşamamalı. Gerçekten de kendilerini ifade etmeleri ve istedikleri sıklıkta koşmaları gerekiyor. Ayrıca, bunlar olmalı atlamak için ücretsizdeğil, aynı zamanda sığınmak için küçük saklanma yerleri. Bu nedenle tüy yumaklarımız, dinlenmek için özgürce gidebilecekleri güvenli bir yere sahip olmalıdır. Burası da kendilerini iyi hissetmeleri için yeterince geniş olmalıdır.

Böylece onlara küçük bir kulübe, küçük bir yatak, bir hamak, battaniyeler, minderler ve aynı zamanda yükseklikte boşluklar kurabilirsiniz. Etkisinde, saklanmayı severler olup biten her şeye göz kulak olurken.

kanepede tavşan
Kredi: David Prado/iStock

2/ Boşlukları olması

Daha önce de belirtildiği gibi, tavşanlarınızın boş alana sahip olması önemlidir. Bu nedenle, orada yürüyebilmeleri için yaşam alanınızı güvence altına almalısınız. güvenli. Eğer özgürlerse tavşanlarınız özgürce, mutlu ve neşe içinde hareket edebileceklerdir. Yarı özgür bir yaşam tarzı benimsiyorsan, onları uydurabilirsin. yeterince büyük bir park (minimum 90 cm/1 m) böylece özgür olmadıklarında da kendilerini zorlayabilirler. Ancak, onlar gerekir muhafazadan çok düzenli olarak çıkın (birkaç saat boyunca günde birkaç kez).

3/ Onlarla zaman geçirin

Köpekler ve kediler gibi tavşanların da arkadaşlığa ihtiyacı vardır. İki kişi bile olsalar, seninle çok zaman geçirmek. Bu hayvanlar daha küçük olmasına rağmen, sahipleri ile hızlı bir şekilde iyi bir bağ gelişebilir. Böylece yapabilirsiniz onlarla oyna, onları kucakla sana geldiklerinde veya basitçe onları izle. Onlar için gerçekten orada olduğunuzu hissetmeliler.

halı üzerinde tavşan
Kredi: MarianVejcik/iStock

4/ Onlara iyi bir diyet verin

Tavşanlar için iyi yemek çok önemlidir. Aslında, sahip olmaları gerekir taze saman, birkaç pelet ve bitki. Ancak kilo almamaları için diyetleri çok zengin olmamalıdır. Ayrıca, bazı sebze veya meyveler çok tatlı veya zehirlidir, bu nedenle onlara her şeyi verme. Bu nedenle, sağlıkları için neyin iyi olduğunu önceden bulmak önemlidir.

5/ Çok eğlenmeleri

kedi dostlarımız gibibu tüy yumaklarının olması önemlidir. çok sayıda eğlence ve talep. Daha sonra tavşanlara uygun farklı oyunların yanı sıra üzerine tırmanabileceğiniz kutular da kurabilirsiniz. Ek olarak, tavşanlar saklanma yerlerini takdir eder, bu nedenle eğlenmeleri için onlar için tüneller kurmak mümkündür.

Lapland
Kredi: Maryna Terletska/iStock

6/ İyi bir veteriner takibi yapın

Yeni evcil hayvanlar için uzmanlaşmış olanlar da dahil olmak üzere farklı veterinerler mevcuttur. yapmak önemlidir çoklu klinik ziyaretleri, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için (yılda bir kez yeterlidir). Gerçekten de, sahipleri fark etmeden bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca, bir tavşan artık yemek yemiyorsa, artık bağırsak hareketi yapmıyorsa ve davranış değiştiriyorsa (yatmaz, yerini bulamaz vb.), acilen veterinerinize başvurmalısınız. Yoldaşlarımız için çok tehlikeli bir geçiş durağı olabilir. Bu nedenledir kibir veterinerle iletişime geçmekten asla çekinmeyin hayvanınıza hiç benzemeyen bir tavır ortaya çıkar çıkmaz.

7/ Mutlu bir tavşanı tanıyın

Mutlu bir tavşan etrafta zıplamak ücretsiz ve istediği gibi koş. Bu nedenle, delilik anları, küçük arkadaşınız için iyi bir sağlık kanıtıdır. Ayrıca iyi beslenmeli, dışa dönük olmalı ve dikkatinizi çekmeli. o istediğinde. Ayrıca, uzun süre uzanır, dinlenir ve gözlerini kapatırsa, gerçekten kendini bırakırsa, bu büyük bir özgüven işaretidir.

yalancı tavşan
Kredi bilgileri: Natalia Andreeva/iStock

Bu endikasyonlar sayesinde tavşanlarınız mutlu ve sağlıklı olmalı! Tam olarak gelişmek ve tatmin olmak için etkileşime, alana ve sakinliğe ihtiyaçları olduğunu unutmayın.

Gine domuzu veya hamster: hangisini seçmeli?

İyi beslemek için 3 ipucu