Tavşanınızın bundan muzdarip olduğunu gösteren 6 işaret

Miksomatozis, ilkbahardan sonbahara kadar yabani ve evcil tavşanları etkileyen neredeyse her zaman ölümcül bir viral hastalıktır. Yalnızca tavşanlar arasında ve esas olarak sivrisinek ve pire ısırıkları veya enfekte bir tavşanla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Bu durumun üstesinden gelmek için henüz etkili bir tedavi geliştirilmediği için yapılacak tek önlem aşılamadır. Tavşanınıza aşı yaptırmadıysanız, miksomatozis belirtileri kolayca fark edilebilir. İşte hastalığı hızlı bir şekilde teşhis etmenin yolu!

Bunu bildiğim iyi oldu : Hastalığın iki formu vardır: akut form ve kronik form. Suşlara bağlı olarak, hastalığın virülansı az ya da çok güçlü olabilir. Her durumda, tavşanların iyileşmesi nadirdir. Ölüm daha sonra 48 saat veya 3 ila 4 hafta içinde ortaya çıkabilir.

1. Cildinde nodüller görünüyor

Genellikle bu, hastalığın ilk uyarı işaretidir. Gerçekten de eğer çeşitler cilt tümörleri (miksoma olarak adlandırılır) tavşanınızın derisinde belirir, bu normal değildir. Bu nodüller en sık yüzde, gözlerde, burunda, kulaklarda, sırtta ve bacaklarda görülür ve bunlara eşlik eder. cilt lezyonları.

2. kırmızı gözleri var

Aniden, tavşanınız sanki bir hastalıktan acı çekiyormuş gibi kırmızı gözlere sahip olmaya başlar. konjonktivit ? Farkettin beyazımsı renkli göz akıntısı ? Bu iyi bir işaret değil. Bir de not edilebilir göz kapağı şişmesi. Hayvanın artık gözlerini açamaması, hatta kör olması bile mümkündür.

3. Ateşi var

Hipertermi, yani ateş, miksomatozisin bir başka belirtisidir. Yani, eğer tavşanınızın sıcaklığı 42°Chastalık onu tüketiyor olmasıdır.

lapin miksomatozu
Miksomatozlu bir tavşan. Kredi: Todorean Gabriel / iStock

4. Cinsel organlar şişmiş

Miksomatozis tavşanlarda cinsel organların ve anüsün şişmesine neden olur. burada da bunlar ödem cilt lezyonları eşlik edebilir.

5. Artık yemek yemiyor

Miksomatozdan muzdarip tavşanlarda da iştahsızlık görülebilir. Genellikle, ikincisi artık yemez veya içmez. tamamen görünürler kayıtsız.

6. Nefes almakta zorlanıyor

bu miksomatoz hayvanın bağışıklık sistemini zayıflattığından, ikincisinin bakteriyel enfeksiyonlara ve özellikle de kurbana kurban gitmesi nadir değildir. Zatürre. Daha sonra nefes almakta güçlük çeker ve burun akıntısı gözlemlenebilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Ayrıca beğeneceksiniz:

Hamsterim kış uykusuna yattı: ne yapmalıyım?

Kobaylar için tehlikeli yiyeceklerin tam listesi