Tavşanınızın hasta olduğunu gösteren 6 işaret

Tavşanların kırılgan sağlığa sahip hayvanlar olduğu bilinmektedir. Aslında, hızlı tepki verebilmek için hastalığın ilk belirtilerini nasıl tanıyacağınızı bilmek önemlidir. İşte sizi tavşanınızı hemen veterinere götürmeye ikna edecek 5 işaret!

Bunu bildiğim iyi oldu : av olarak tavşan, avcılar tarafından fark edilmemek için zayıflıklarını gizleme alışkanlığına sahiptir. Bu nedenle, özellikle bu hayvanda bir hastalığın belirtilerini tespit etmektir.

1. İştahını kaybetti

İlk endişe verici işaret: iştahsızlık. Gerçekten de, tavşanınız beslenmeyi bırakırsa, bir şeyler yanlıştır. Hatta hayatta kalma içgüdüsüne bile aykırı.. Sebep ? Tavşanların sindirim sistemi gün boyunca mutlaka aktif tutulmalıdır. Bir tavşan bir günden fazla yemeyi bırakırsa ölebilir.

2. Artık fazla hareket etmiyor

Tavşanınız eve geldiğinizi duyar duymaz kafesinde kıpır kıpırsa ve şimdi çok dikkatli davranıyorsa, dikkatli olun. Etkisinde, tavşan bir alışkanlık hayvanıdır.

Aslında, artan yorgunluk, oyuna ilgi kaybı, ani saldırganlık veya izolasyon gibi ani bir davranış değişikliği genellikle bir sağlık sorununa işaret eder.

3. Artık kaka yapmıyor

Artık çiş yapmayan veya kaka yapmayan bir tavşan normal değildir. Bu, ciddi bir sorunun işareti olabilir, örneğin bağırsak tıkanıklığı. Gerçekten de bağırsaklarına yapışmış saç, karton veya halıyı yutmuş olabilir. Bununla birlikte, bir veteriner tarafından hızlı bir şekilde halledilmezse ölümcül olabilir.

Benzer şekilde ishal, kabızlık ve idrarda kan da tavşanlarda ciddi uyarı işaretleridir.

Lapland
Kredi: Seronsniy/iStock

4. Burun akıntısı ve/veya gözleri var.

Tavşanda burun ve göz akıntısı görülmemelidir. için aynı hapşırma veya zor nefes alma. Eğer öyleyse, bir veteriner konsültasyonu gereklidir.

Ayrıca, tavşanınızın baymak, bu da dikkate alınması gereken bir işarettir. Gerçekten de, bir diş hastalığını gösterebilir.

5. Garip duruşlar benimsiyor

Hasta bir tavşan evlat edinebilir olağandışı duruşlargöbeğinizi yere bastırmak, eğilmek, bir köşede oturmak, başınızı eğmek, topallamak, daireler çizmek gibi… Bu durumda hızlı hareket etmelisiniz.

6. Komik sesler çıkarıyor

Tavşanınız aniden yapmaya başlarsa anormal sesler, dikkat olmak. Örneğin dişlerini gıcırdatıyorsa bu kendini iyi hissetmediğini gösterir. Aynı şekilde normalden daha fazla ses çıkarırsa.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Ayrıca beğeneceksiniz:

Onu eğlendirmek için %100 geri dönüştürülmüş oyuncaklar için 10 fikir!

En Popüler 5 Tavşan Cinsi