Tavuklar neden toz banyosu yapar?

Her hayvanın ritüelleri vardır. Bir dişiyi baştan çıkarmak ya da bir barınak inşa etmek olsun, hayvanlar aleminin içgüdüleri hayatta kalmak için yapılması gerekenleri belirler. Bununla birlikte, burada bizi çok özel bir tutum ilgilendiriyor. Tavuklarla ilgili olan, muhtemelen daha önce gözlemlemiş olabileceğiniz ve tüm vücutlarını kuvvetlice sallayarak toz banyosu yapmaktan ibaret olan. Ama bu komik davranış ne işe yarar?

Birçok hayvan gibi, gallinaceanlar da belirli bir kişisel temizlik. Ancak esas olarak keratinden (tırnaklarımızla aynı madde) oluşan tüyleri zamanla kirlenir ve bozulur. Üstelik, parazitler akarlar ve bitler, ev sahibine sıkıca tutunarak oraya sığınmak için geldiklerinde. Tavuk bitlerinin ahırda gerçek bir bela olduğunu unutmayın, ancak durdurulamaz bir numara bu ölümcül tehdidi yine de ortadan kaldırabilir.

Bir kare temizleme işlemi

Toz banyoları bu nedenle tavukta temizleme işlemi. Başlamak için, ikincisi yerde bir delik kazar. Daha sonra içine kayar ve çılgınca çırpınırken kendini kuru toprakla örtmek için kanatlarını şişirir. Bu durumda toz, tüylere gizlenen, solunum gözeneklerini tıkayarak veya sürtünme etkisiyle yerinden oynayarak zararlılara karşı savaşmak için kullanılır. Ayrıca bu yıkama sistemi, kalın öğeleri kaldır zamanla bir araya toplanmış, her şey aşırı nemi emmek tüyler arasına sıkışmış.

Tavuk
Kredi bilgileri: Sonja Filitz/iStock

Bu yapıldıktan sonra, tavuk görüşmenin ikinci aşamasına geçer: tüy düzeltme. Bu tonik banyodan sonra, safra daha önce çalkalanmış tüyleri her yöne eşit olarak dağıtmak için çalışır.

Temizliğin üçüncü ve son aşaması, tüy parlatma. Bu da kuşların çok ihtiyaç duyduğu sızdırmazlığı onlara sağlayarak bulmayı mümkün kılmaktadır. uçuş için hava direnci ve soğuk ve kötü hava koşullarına karşı koruma. Bunu yapmak için, tavuk gagasıyla üropigal bezinde (kuşların çoğunun sağrısında bulunan bir salgı) bir tür balmumu kurtarır. Sonunda ortalama olarak geçer 30 dakika tuvaletini mükemmelleştirmek için.

Toz banyoları bu nedenle gallinaceanlar için çok önemlidir ve onların sağlığına katkıda bulunur. Ancak, güzel tüyleri korumak için gösterdikleri çabalara rağmen, tavuklar çeşitli nedenlerle tüylerini kaybetmeye devam ediyor.

Sevgili Gallinaceanlarımızla ilgili sorular ve ifadeler

L’ifadesi “çukur”Yolda bir çukuru ifade eden , bu nedenle türe özgü bu hijyenik gelenekten gelmektedir.

Ayrıca, bu efsanevi soruyu bilmelisiniz “Hangi tavuk veya yumurta? »! Peki! araştırmacılar nihayet bu bilmeceye cevap vermeyi başardı birkaç yıl önce, ilk bakışta sürekli kuyruğunu ısırıyor gibiydi.

tavuk yumurtası

Kredi: danaibe12/iStock

Bu bölümü şu cümleyle bitirelim: ” Domuzlar uçtuğunda “, bu da bir olayın asla oluşmayacağı anlamına gelir. Bu ifade aslında belki de terimin alaycı anlamında alınmamalıdır. Gerçekten de, modern tavuklarımızın atalarının, o zamandan beri yok olan ve hayvanın devam etmesine izin veren dişleri vardı.

onlara huzur nasıl verilir?

Köpekler ekmek yiyebilir mi?